第三十二屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮 2019-2020年度(下學期)

Congratulations! Due to the recent epidemic in Hong Kong, the Prize Presentation Ceremony 2019-2020 (2nd Term) originally scheduled this July was cancelled as part of the concerted effort to prevent the spread of the coronavirus. The certificates have been mailed to schools and will be distributed to awardees by the school staff.

第三十二屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮 (2019-2020年度下學期)



恭喜各位得獎者! 鑑於疫情嚴峻, 2019-2020年度(下學期)頒獎典禮未能舉行。所有得獎同學的獎狀已寄到學校,將由校方代為派發。

Winner List 獲獎名單


Grand Awards 學校特別大獎

Top School Award (最佳學校大獎)

小學

A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
Our Lady's Primary School
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
Emmanuel Primary School, Kowloon
九龍靈光小學
九龍灣聖若翰天主教小學
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
保良局陳守仁小學
聖公會聖米迦勒小學
循理會白普理基金循理小學
藍田循道衛理小學
馬鞍山循道衛理小學

中學

Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
Our Lady's College
CCC Mong Man Wai College
Fung Kai Liu Man Shek Tong Secondary School
HKBU Affiliated School Wong Kam Fai Secondary & Primary School
S.K.H. Chan Young Secondary School
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
C.C.C. Chuen Yuen College
Pentecostal Lam Hon Kwong School
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
Kwun Tong Maryknoll College
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
保良局百周年李兆忠紀念中學
天主教崇德英文書院
聖公會林裘謀中學
喇沙書院
九龍工業學校

Excellent-teacher Awards(優秀教師大獎)

小學

Ms Cheung Ming Chu
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Ms. Chan Siu Ling
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Ms Enique Chan
Emmanuel Primary School, Kowloon
Mr. Yung Tin Yau
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
Ms Leung Suk Yee
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
Ms Catherine Cheung
Our Lady's Primary School
林婉瑩老師
九龍灣聖若翰天主教小學
何悅華老師
九龍靈光小學
陳凱婷老師
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
廖嘉寶老師
藍田循道衛理小學

中學

Ms Lina Yan
C.C.C. Chuen Yuen College
Ms Cheung Wai Yu
CCC Mong Man Wai College
Ms Lee Cindy Kit Ngai
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
Miss Cheung Yee Wah
Pentecostal Lam Hon Kwong School
楊翠玉老師
九龍工業學校
黃家怡老師
天主教崇德英文書院
郭豔萍老師
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學

Reading i-Learner



小學

Platinum 白金獎


GINA POON (3B)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
TSE SHI HO (6A)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
HUANG YAROU (1A)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
HO MING YAN (3L)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
HUEN KING CHEUNG (1S)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
LI CHEUK HIM (3B)
ELCHK Hung Hom Lutheran Primary School
CHOW HIN CHING (3B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
YIU WAI YIN (5A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
YIU KING SUNG KINGSLEY (1I)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
SZE HIN YAU (1A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHENG SHING CHIT (1C)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LIU CHUN HEI (3A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
HON HOI YAN KARINA (6B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
FONG SZE WING (2D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LAU YIU TING (2A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHIU HEI YIU (4B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN SAI HONG MATTHEW (4D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LAU YUET SI (1C)
Our Lady's Primary School
KU KA CHING (2B)
Our Lady's Primary School
WONG SUM YEE (4A)
Our Lady's Primary School
TONG LOK TUNG RACHEL (6C)
Our Lady's Primary School
IP TSZ YAU (6A)
Our Lady's Primary School
YUEN YIK HEI (2C)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
WONG YU HIN (1B)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
KONG CHUN HEI (1C)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LO SAI LOK (1E)
St. Patrick's Catholic Primary School (Po Kong Village Road)
LEUNG TSUN WAI (4C)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
HO WING CHING (1B)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
YU TSUN HEI (3B)
Tung Koon School

Gold 金獎


LAW HEI YAN (1C)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
WONG SUM LOK (2E)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LAW HEI TUNG (1C)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
MOK SPENCER (1D)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
YEUNG CHI LAAM (5A)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
TANG WAI HERMAN (2A)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
YEUNG HAU BING (3A)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
KWOK HIU NOK (3B)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
SY AYDEN (1B)
Aberdeen St. Peter's Catholic Primary School
CHEUNG HO FAI (2D)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
HUANG HIM (2F)
Carmel Leung Sing Tak School
SO CHARLIE (1S)
Carmel Leung Sing Tak School
WONG HEI CHIT (2C)
Chinese Y.M.C.A. Primary School
WONG SIN YI HAYMIE (2D)
Chinese Y.M.C.A. Primary School
CHOUI PUI LUN (1B)
Choi Wan St. Joseph's Primary School
CHAN PAK KIU (2A)
Choi Wan St. Joseph's Primary School
POON CHUN HIN (4A)
Christian and Missionary Alliance Sun Kei Primary School
POON HOI YAN (6E)
Christian and Missionary Alliance Sun Kei Primary School
WONG MING FUNG (3S)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
MO CHING KIU (1H)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
HUEN SIN TING (3T)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
HO WING YAT (1L)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
CHAN PUI CHING (3H)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
CHOW PAK YU (3H)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
HO WING TAK (2F)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
WONG MING WAH (5F)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
CHAN YIN SIK (1A)
ELCHK Hung Hom Lutheran Primary School
LAU SZE WAI (2B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
KWONG TSZ MING (1B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
SUN QIUXI (2A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
NGAI SHEUNG CHI (5A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
YU TSZ HIN (1A)
Fung Kai No.1 Primary School
YU SHING CHAK (1A)
Fung Kai No.1 Primary School
CHAN PUI CHUNG THOMAS (4B)
Holy Trinity Primary School
WONG SUM YEUNG (2A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LEE TSZ YU (1C)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
YIP LONG HIM (1B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHUI CHUNG HEI (3A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHAN LOK HEI (4B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LAU SING YU (1D)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LI MAN HO (3A)
Kowloon City Baptist Church Hay Nien Primary School
SIN WAI (1D)
Kowloon Tong Bishop Walsh Catholic School
LAM YIK SUM (1C)
Kowloon Tong Bishop Walsh Catholic School
WAN YUI WAI (2C)
Kowloon Tong Bishop Walsh Catholic School
YUE NOK HIM (3C)
Kowloon Tong Bishop Walsh Catholic School
NG TSZ CHING (1C)
Kowloon Tong Bishop Walsh Catholic School
WONG MAN YING (3B)
Kwong Ming School
LAU NGA SHUN (2E)
Lam Tin Methodist Primary School
CHAN AK HEI (1E)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
LO TSZ HIM (1D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
JIANG JIAQI (5A)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
CHAN HO HIN (6A)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
LAU WAI TUNG (1D)
Ma Tau Chung Government Primary School
ORR MATTHEW CHUN HONG (3A)
Ma Tau Chung Government Primary School
WONG HAU TING (2B)
Ma Tau Chung Government Primary School
YIP WAN EPANGELIE (4A)
Ma Tau Chung Government Primary School
LAM HUI WING (6A)
Ma Tau Chung Government Primary School
LAU HOI CHING (6B)
Ma Tau Chung Government Primary School
KAYTLYN TANG (2E)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
CHOW CHARISMA KATE (1B)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
FONG SZE MAN (2A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WAN MAN YIK (1B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEUNG CHI CHING (2C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LUK CHUN YIN TIRON (5D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
KOK SUM YU (1B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
FONG CHUNG KI LYNETTE (1B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAU YU TING (1D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG FU HONG (5B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
MAK CHI YAN (1B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HEI LONG (5A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHENG WAI CHUN (3B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
FONG SZE NGA (5D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHIU HEI YAU (4A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEE YIN HEI CASPER (5A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG NORINA ANNABELLE (4B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HOI TIK (4A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHOI PUI KA (1A)
Meng Tak Catholic School
CHOI PUI LAM (1A)
Meng Tak Catholic School
KO TSZ HIN EDGAR (2B)
North Point Government Primary School
CHAN KWAN KIT (2D)
North Point Government Primary School
KO TSZ YAN HEBE (1A)
North Point Government Primary School
LAM YEUK MAN (1D)
North Point Government Primary School
TANG PUI YU (3D)
Our Lady's Primary School
WONG WAN KIU MACY (1A)
Our Lady's Primary School
MAK YI SHUN (1A)
Our Lady's Primary School
LAM WING SI (1B)
Our Lady's Primary School
CHAN NICOLE CHI KIU (1A)
Our Lady's Primary School
YEUNG SZE CHING (2B)
Our Lady's Primary School
TANG PUI LAM (3C)
Our Lady's Primary School
WONG CHI WING (4B)
Our Lady's Primary School
CHAN TIN YU (6A)
Our Lady's Primary School
CHUNG CHEUK LAM (4A)
Pentecostal Yu Leung Fat Primary School
SONG CATHERINE (4D)
Pentecostal Yu Leung Fat Primary School
SHEK TSZ KI (4B)
Pentecostal Yu Leung Fat Primary School
CHUNG PUI CHI (4E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LAM KA KI (2B)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
CHIU HONG TUNG HAYLEY (1C)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
CHENG CHING YEE HAILEY (1D)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
CHOI CHEUK WANG ANSON (1B)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
WONG MUK CHING (1C)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
WONG WAN YUI (3B)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
CHAN WAN CHIT (6A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
CHAN SHU HO (1C)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
LAM TSZ KI (1D)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
LI HOI MING (4A)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
ZHENG ZUO YUAN (5B)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
LEE CHEUK LAM (2D)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
KWOK SUM WING (1E)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LEE YUEN HEI KIRA (2C)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
CHOW YU YAU (2D)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LAI HOI CHING (2E)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
SO PAK YIN (5B)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
TSE WAI SZE (6A)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
MA KA CHUN (3E)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
TAM TSZ KIU QUINCY (1F)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
TSENG ADA (2A)
Shatin Government Primary School
YIU HEI SHUEN (2B)
Shatin Government Primary School
TUNG YI CHING (3A)
Shatin Government Primary School
CHEUNG TSZ HIM (2E)
Shatin Government Primary School
TAM YAT YA (1A)
Shatin Government Primary School
LAM CHING YIN (2A)
Shatin Government Primary School
CHOI CHUN YEUNG (3C)
Shatin Government Primary School
WONG CHUN YIN (3A)
St. Antonius Primary School
WONG KA YI (2A)
St. Antonius Primary School
FAN YU KIU (2A)
St. Antonius Primary School
NG SIN HENG (3D)
St. Antonius Primary School
NG TSZ WAI ANGEL (5A)
St. Antonius Primary School
HUI YAN YI (1D)
St. Antonius Primary School
LEE WING TUNG (6A)
St. Antonius Primary School
WU YIN CHING (4B)
St. Antonius Primary School
YU YAN TUNG (5B)
St. Antonius Primary School
LAM HOK YAU (2C)
St. Patrick's Catholic Primary School (Po Kong Village Road)
LEE TSZ HAY MATHIS (1C)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
LEE LUNG YAT (2E)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
LEUNG NGA YUET JENNIFER (1C)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
LEUNG TSZ WAI SCARLETT (1A)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
TSE MAN NGA (3D)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
TSANG SIU CHUNG (5C)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
MA HEI MAN (6D)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
KWOK YING ZHEN (4D)
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
LEUNG HAY SHUEN (6D)
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
YIP YEUK LAM (6D)
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
LEE HAU LAAM (6D)
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
HO WING YIU (1A)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
MAN HALEY (1B)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
LAW HUI IN MEGAN (1D)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
CHENG HIU NAM (2C)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
CHAN SIN YAU (3B)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
CHONG CHI NGA LIANA (3A)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
CHUNG KIRA SUM YU (1A)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial Primary School
LI NGAI WAI (1C)
Tung Koon School
LEUNG HO CHING (4A)
Tung Koon School
LU TIAN YI (2A)
Tung Koon School
SHER TSZ HIM (6E)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


SHUM KI CHEONG (1C)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
TSUI MING FUNG (1D)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
HO KA LONG (6B2)
A.D. F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
CHEUNG HO KIU (6A)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
CHENG YUET WAH (6A)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
CHUNG MING YEE (5A)
Chinese Methodist School (North Point)
POON SUET YI (1D)
Choi Wan St. Joseph's Primary School
YEUNG HOW MIU (2A)
Choi Wan St. Joseph's Primary School
HUI WING YAN (3B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
CHENG KWAN YEUNG KARLIS (1B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
CHAN YU MAN (1A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LEE SZE IN (1C)
Fung Kai No.1 Primary School
LEE DING YI (1A)
Fung Kai No.1 Primary School
HUNG YAU YEUNG (2E)
HKMLC Ming Tao Primary School
WOO HOI CHING (3D)
HKMLC Ming Tao Primary School
鄭康城 (6B)
HKMLC Wong Chan Sook Ying Memorial School
CHAN KA CHUN (4C)
Hop Yat Church School
KAYI SZE (5M)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
MAK CHI SHING (1A)
Kwong Ming School
WONG YUK YU (6B)
Kwong Ming School
SIU WING TING (1D)
Lam Tin Methodist Primary School
LAU LOK SHUN MEGAN (3E)
Lam Tin Methodist Primary School
CHAN JESS (1E)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
CHEUNG YUI CHIT (1D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
TANG FRANCIS (1B)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
WONG TSZ TSUN (1C)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
TSE UI WUN (1E)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
LAM SZE MAN (1C)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
LEUNG HEI LOK HAILEY (4B)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHLOE LAU (4C)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
IP PAK YIU LETICIA (2E)
North Point Government Primary School
WONG CHEUK KIU (2B)
North Point Government Primary School
CHU YIN PO (2D)
North Point Government Primary School
WONG HOI CHIN (2D)
Pak Tin Catholic Primary School
LUI SZE TING (6E)
Pentecostal Yu Leung Fat Primary School
LEE SEO CHEONG (6E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
JIM TSZ KI (4B)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
HAI TSZ CHING (4A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
LI HO (6A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
TAI TSZ LAM (2A)
Po Leung Kuk Tin Ka Ping Primary School
LAI WING SUM (1C)
Pui Kiu Primary School
LAU KING CHUN (2D)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
CHENG CHING YEE HAILEY (1D)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
NGAN WAI LUNG (3C)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
LAM PUI YING (3C)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
LEE TSZ LEUNG (1D)
S.K.H. Kei Lok Primary School
KWOK TSZ YAU (2A)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
CHUNG KA YIU (1C)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
JI PUI KI (1B)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
LEUNG TIN YAN (1D)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
CHAN HO HIM (3B)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
WANG ZEHUI NANCY (2B)
S.K.H. Tsing Yi Estate Ho Chak Wan Primary School
WANG YU HUI (5C)
S.K.H. Tsing Yi Estate Ho Chak Wan Primary School
ZHOU MAN YAN (5D)
Sau Ming Primary School
LEUNG CHO YI (2A)
Shatin Government Primary School
LAU SUM YEE (2C)
Shatin Government Primary School
LAM ALONZO DOMINIC (1B)
St. Antonius Primary School
NG CHING LAM (5B)
St. Antonius Primary School
CHAU HIU CHING (6A)
St. Patrick's Catholic Primary School (Po Kong Village Road)
CHAN HONG YAU (4B)
St. Rose of Lima's School
TO YIK KIN (2B)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
FUNG WING TSUN (1D)
Tai Po Old Market Public School
CHEUNG CHIN WANG (4D)
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
CHAN TAK YU (4E)
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
LEE WING YIU (6D)
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
LAM ON KIU (5D)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
TSANG LOK YIU CHARIS (6C)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
RAI SUJEN (1C)
Tsuen Wan Chiu Chow Public School
POMO LIMBU DENZEL (1C)
Tsuen Wan Chiu Chow Public School
WOO KA CHUNG (5D)
Tsuen Wan Chiu Chow Public School
LAI WING CHI (5D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial Primary School
LAU SUM YI CHLOE (1D)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
LEUNG YAU YAT (1D)
Ying Wa Primary School


中學

Platinum 白金獎


LAI WING YAN (Hong Kong)
C.C.C. Kei Wan Primary School (Aldrich Bay)
PANG CHING KA (S3)
Hong Kong Red Cross Princess Alexandra School
WONG KA LONG (2C)
King's College
KWAN TSUNG YUK (1A)
King's College
CHU KA HIN (Hong Kong)
La Salle College
WONG TIN YAU (3A)
Po Leung Kuk Celine Ho Yam Tong College
TSANG SZE HANG (1D)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
HO MEI YEE (1C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHEN YI YI MAGGIE (1E)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
HO KWUN WAI (2A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
SZE YU YEUNG (Hong Kong)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
LI CHAK KWAN (3D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
YAU KA YEE (F1 Group 1)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College

Gold 金獎


CHENG WAI YING (2A)
Buddhist Ho Nam Kam College
HUNG YEE TING (3A)
Buddhist Ho Nam Kam College
LI PUI LAM (2A)
Buddhist Ho Nam Kam College
WAI TSUN (5 Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
LEE CHUN FAI (3R)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
LAI WING SHAN (3S2)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
WONG CHEUK MAN CATHY (2D)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
WONG YUEN CHEUNG (5A)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
YUE CHAI SAU, JESS (S3)
Hong Kong Red Cross Princess Alexandra School
CHEUNG CHEUK HIN ANSON (2A)
King's College
LAU KIT FAI (2A)
King's College
LAI LONG YIN (1C)
King's College
CHAN KA CHUN (3CD)
Kwun Tong Maryknoll College
WONG HEI CHING (1A)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
HO HANG SHIN (1A)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
SUM HIU LAM NATALIE (1A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHEUK ISABELLE WING KI (1E)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LOK UEN LUNG (1D)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LIN SING YU (1DE Remedial)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
YUNG MAN YUET (1C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
TONG CHUN YIN (1C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LEUNG CHUNG TIN TIMOTHY (1E)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LEE HOI CHING (2A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LEUNG HAU LAM (2A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LEUNG HOI YAN (2D)
T.W.G.Hs. Mrs Fung Wong Fung Ting College
LAM CHAU (3D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
YUNG POK YU (2A)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
HO CHIU TUNG (2A)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LEE YAN TUNG (2D)
Valtorta College

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


CHAN MAN KIT (3B)
Buddhist Ho Nam Kam College
CHOI JESLEY (2E1)
C.C.C. Kei To Secondary School
MONG CHEUK YIN ABBY (4D)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
LEE HAU NI (5A)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
ZHANG KA YI (1F)
Fung Kai No.1 Secondary School
YIP NGO SUET (2A)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
LAI MEI TING (2Eng_4)
HKTA The Yuen Yuen Institute No.1 Secondary School
TANG QUINCY (Hong Kong)
i-Learner School
RAHMAN MD ANIQ (1C)
Islamic Kasim Tuet Memorial College
LI MING CHUN (1A)
Jockey Club Government Secondary School
CHAN HO FUNG (2C)
Jockey Club Government Secondary School
TAMANG DIKCHIYA (3A)
Kiangsu-Chekiang College
CHAN KWUN WING WILLIAM (1A)
King's College
YUNG CHEUK YIN RYAN (1C)
King's College
CHAN TIN NAM JUSTIN (2D)
King's College
LEUNG STEWART (2D)
King's College
YUEN HOI LOK (2B)
King's College
CHENG YU HIN (2B)
King's College
LAI HOI PO (3D)
Kwun Tong Maryknoll College
CHAN CHEUK YEE (1C)
Kwun Tong Maryknoll College
LAM YIK TING (3C)
Kwun Tong Maryknoll College
MA TSZ KAN (3B)
Kwun Tong Maryknoll College
YUEN YUET YI JANICE (1D)
Marymount Secondary School
TSE HEI TUNG (4D)
Pentecostal School
YU NI NA (2A)
Pentecostal School
NG CHUN TO (S2B)
Po Kok Secondary School
LIN CHIU (S1C)
Po Kok Secondary School
CHAU YU SZE JOYCE (S1A)
Po Kok Secondary School
LI MING FUNG (S1D)
Po Kok Secondary School
ZENG SHIQI (2 Masters A)
S.K.H. Holy Carpenter Secondary School
WONG KING CHUNG (1D)
S.K.H. Tang Shiu Kin Secondary School
TENG CHIT HANG (1D)
S.K.H. Tang Shiu Kin Secondary School
TO PAK LEONG (1D)
S.K.H. Tang Shiu Kin Secondary School
LEE HOI KIN (1D)
St. Peter's Secondary School
IP CHUN HUNG (1C)
St. Peter's Secondary School
LAU PINKY (3C)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
LEUNG ZHIN SHUN (4B)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
LUO KING TAI (4B)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
TSANG HEI TUNG (1D)
Tai Po Sam Yuk Secondary School
CHAN LOK YUNG (1A)
The Chinese Foundation Secondary School
CHAN TSZ CHING (1C)
The Chinese Foundation Secondary School
FUNG YUI LONG (1C)
Tseung Kwan O Government Secondary School
YU JIA WEI (2B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
YU AN (3C)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
CHAN PAK YING CLAUDIA (2A)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LUI YUEN YING (3D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
NGAN KWAN LOK (3D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LI YIN LAM SELENE (2A)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LIU XINER (2D)
Valtorta College
WONG WUI SUM (3D)
Valtorta College

智愛中文平台



小學

白金獎

施衍佑 (1A)
九龍灣聖若翰天主教小學
鄭丞哲 (1C)
九龍灣聖若翰天主教小學
朱軒銳 (6C)
九龍灣聖若翰天主教小學
王逸君 (3F)
保良局陳守仁小學
黃庭莉 (4D)
保良局陳守仁小學
楊子晴 (3C)
北角官立小學
楊子欣 (3E)
北角官立小學
蔡家衡 (3A)
北角官立小學
郭殷睿 (5ZG)
基督教香港信義會宏信書院
MARTINS Amelia Zoe (5LW)
基督教香港信義會宏信書院
梁峻瑋 (4C)
大角嘴天主教小學 (海帆道)
馬添悦 (2B)
天主教聖華學校
范海渝 (3E)
循理會白普理基金循理小學
黃曦朗 (5A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
劉希晨 (5A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
方思穎 (2D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
趙希瑤 (4B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
劉曜霆 (2A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
莫啟雋 (3D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
鄭作源 (5B)
聖公會聖約翰曾肇添小學
李海銘 (4A)
聖公會聖約翰曾肇添小學
葉淳哲 (1D)
聖公會蒙恩小學
姚樂彥 (1A)
靈光小學
馬莎瓔 (4A)
香港真光中學 (小學部)

金獎

陳昊寧 (2A)
中華基督教會基法小學
梁子翹 (1A)
九龍城浸信會禧年小學
李諺穎 (2D)
九龍城浸信會禧年小學
林庭筠 (5A)
九龍城浸信會禧年小學
潘鈺婷 (6A)
九龍塘天主教華德學校
廖鈞顥 (6D)
九龍塘天主教華德學校
廖俊琋 (3A)
九龍灣聖若翰天主教小學
唐一可 (4A)
九龍灣聖若翰天主教小學
黃湞暘 (4B)
九龍灣聖若翰天主教小學
鍾欣樺 (5B)
九龍灣聖若翰天主教小學
盧彥君 (6D)
九龍灣聖若翰天主教小學
鄺梓銘 (1B)
九龍靈光小學
鄒顯澄 (3B)
九龍靈光小學
許穎恩 (3B)
九龍靈光小學
姚慧賢 (5A)
九龍靈光小學
黃愷琳 (3D)
保良局莊啟程小學
吳雪瑩 (3B)
保良局莊啟程小學
高天宇 (5B)
保良局莊啟程小學
劉俊皓 (5A)
保良局莊啟程小學
陳靜妍 (1E)
保良局陳守仁小學
黃悦呈 (1E)
保良局陳守仁小學
馬梓雲 (2C)
保良局陳守仁小學
王逸彤 (3C)
保良局陳守仁小學
王卓藍 (3F)
保良局陳守仁小學
陳穎恩 (5C)
保良局陳守仁小學
黎柏賢 (5A)
保良局陳守仁小學
李禹菲 (6B)
保良局陳守仁小學
何芯宜 (1E)
保良局雨川小學
陳在思 (4A)
保良局雨川小學
顏潁彤 (6B)
保良局雨川小學
王敏盈 (3B)
光明學校
高梓茵 (1A)
北角官立小學
林若文 (1D)
北角官立小學
高梓軒 (2B)
北角官立小學
鍾呈羲 (3A)
北角官立小學
容梓迅 (4A)
北角官立小學
周敔瑤 (5A)
北角官立小學
蘇霆晞 (1B)
培僑書院(小學部)
何義恒 (2C)
培僑書院(小學部)
譚博文 (4M)
培僑書院(小學部)
吳軒宇 (4W)
培僑書院(小學部)
黃卓謙 (5P)
培僑書院(小學部)
叶文華 (6M)
培僑書院(小學部)
潘俊軒 (4A)
基督教宣道會宣基小學
周珀瑤 (3ZG)
基督教香港信義會宏信書院
曾鍩沂 (3DI)
基督教香港信義會宏信書院
何梓浩 (6B)
天主教聖華學校
曾鎂晴 (3B)
天水圍循道衛理小學
張華健 (5C)
彩雲聖若瑟小學
李立行 (2E)
循理會白普理基金循理小學
李忻雨 (3D)
循理會白普理基金循理小學
許凱嵐 (5B)
循理會白普理基金循理小學
余浚熙 (3B)
東莞學校
黃頌鳴 (2B)
東華三院冼次雲小學
侯依辰 (2C)
東華三院冼次雲小學
劉芷瑩 (3B)
東華三院冼次雲小學
曾奕倫 (3C)
東華三院冼次雲小學
丘澤泓 (4D)
東華三院冼次雲小學
鄒善瑜 (6C)
東華三院冼次雲小學
尹文奕 (1B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
梁智晴 (2C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
方思敏 (2A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
陳世匡 (4D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
方思雅 (5D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
李玹暿 (5A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
尹日臨 (6A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
余仲熙 (3A)
白田天主教小學
黃凱儀 (2H)
福建中學附屬學校
史宇洋 (Hong Kong)
秀茂坪天主教小學
曾景熙 (2A)
筲箕灣崇真學校
王祈恩 (6B)
聖公會柴灣聖米迦勒小學
呂願喆 (4B)
聖公會聖米迦勒小學
陳丞濱 (5B)
聖公會聖米迦勒小學
陳愷楹 (5A)
聖公會聖約翰曾肇添小學
陳詠恩 (4M)
聖公會聖雅各小學
蘇妍心 (4A)
聖公會聖雅各小學
葉巧瑜 (4E)
聖公會蒙恩小學
李若螢 (P1C)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
羅樂欣 (P3A)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
梁子健 (P6C)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
盧世樂 (1E)
聖博德天主教小學(蒲崗村道)
許正 (2C)
藍田循道衛理小學
許樂 (2A)
藍田循道衛理小學
鄒俊禧 (5E)
藍田循道衛理小學
梁恩榮 (1A)
靈光小學
陳希諾 (1A)
香港潮陽小學
曾子晉 (1A)
香港潮陽小學
許唯 (1A)
香港潮陽小學
熊紫玄 (2A)
香港潮陽小學
周溢 (2B)
香港潮陽小學
蔡尚珂 (4E)
香港潮陽小學
洪嫣藍 (4E)
香港潮陽小學
何泳晴 (1B)
香港真光中學 (小學部)
梁澤朗 (DS2R)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
林芷晴 (5C)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
周盼盼 (6D)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
黃雅姿 (3B)
馬鞍山循道衛理小學
吳以天 (4E)
馬鞍山循道衛理小學

學校優秀學生獎

洪傲謙 (1A)
中華基督教會基法小學
彭溢隆 (2A)
中華基督教會基法小學
曹朝欽 (3A)
中華基督教會基法小學
黎穎欣 (Hong Kong)
中華基督教會基灣小學(愛蝶灣)
羅以恆 (一望)
中華基督教會灣仔堂基道小學(九龍城)
梁展銚 (一愛)
中華基督教會灣仔堂基道小學(九龍城)
吳詩悅 (1C)
九龍城浸信會禧年小學
溫睿暐 (2C)
九龍塘天主教華德學校
余諾謙 (3C)
九龍塘天主教華德學校
區嘉蕎 (6C)
九龍塘天主教華德學校
連晉晞 (5B)
九龍塘學校(小學部)
吳意鴻 (6A)
九龍塘學校(小學部)
陳恩霖 (Hong Kong)
九龍禮賢學校
劉思蔚 (2B)
九龍靈光小學
孫秋熙 (2A)
九龍靈光小學
譚琍鳴 (5A)
九龍靈光小學
黃頌恩 (5A)
九龍靈光小學
鄭嘉希 (1C)
佛教慈敬學校
楊咏瑜 (1B)
佛教慈敬學校
曾蕊僑 (1E)
佛教慈敬學校
任毅弘 (3B)
保良局林文燦英文小學
葉栢謙 (4D)
保良局林文燦英文小學
張芷晴 (4B)
保良局莊啟程小學
馮博睿 (5B)
保良局莊啟程小學
葉伽睿 (1B)
保良局雨川小學
潘駿霆 (3C)
保良局雨川小學
劉雅桐 (5A)
保良局雨川小學
吳洛希 (6B)
保良局雨川小學
王鈺喻 (6B)
光明學校
李菁菁 (2A)
北角循道學校
劉佩瑩 (4B)
北角循道學校
鍾銘意 (5A)
北角循道學校
陳孝恩 (6B)
合一堂學校
盧穎 (1C)
嘉諾撒聖家學校(九龍塘)
宋雨澄 (3D)
嘉諾撒聖家學校(九龍塘)
盧淏迪 (2P)
培僑書院(小學部)
潘凱欣 (6E)
基督教宣道會宣基小學
曾栢烯 (6TH)
基督教香港信義會宏信書院
蔡昊軒 (1D)
大埔浸信會公立學校
胡熙玥 (4D)
大埔浸信會公立學校
翟梓皓 (5E)
大角嘴天主教小學 (海帆道)
馬晞敏 (6D)
大角嘴天主教小學 (海帆道)
蔡沛嘉 (1A)
天主教明德學校
張揚 (3B)
天水圍循道衛理小學
陳諾行 (3E)
天水圍循道衛理小學
梁子謙 (6C)
天水圍循道衛理小學
余恩予 (4B)
嶺南大學香港同學會小學
盧愷瑤 (5B)
嶺南大學香港同學會小學
黃樂懿 (6A)
嶺南大學香港同學會小學
葉淳僖 (1A)
循理會白普理基金循理小學
劉子柔 (2A)
循理會白普理基金循理小學
周芷悠 (2E)
循理會白普理基金循理小學
龔德海 (2A)
循理會白普理基金循理小學
曾汝樺 (5A)
東莞學校
陳芍霖 (3B)
東華三院冼次雲小學
郭珈熙 (3C)
東華三院冼次雲小學
鄭康城 (6B)
港澳信義會黃陳淑英紀念學校
莊思琳 (4D)
白田天主教小學
楊覺崴 (6B)
石湖墟公立學校
歐陽真玲 (6D)
石湖墟公立學校
劉凇源 (6A)
石湖墟公立學校
黎偉霖 (1D)
筲箕灣崇真學校
劉詠茹 (6A)
筲箕灣崇真學校
蔡兆鋒 (Hong Kong)
聖公會基顯小學
龔睿紳 (1D)
聖公會聖米迦勒小學
羅浩然 (2B)
聖公會聖米迦勒小學
張希慧 (3A)
聖公會聖米迦勒小學
戴子琛 (4A)
聖公會聖米迦勒小學
陳迦蕾 (6B)
聖公會聖米迦勒小學
黃宇軒 (1B)
聖公會聖約翰曾肇添小學
吳仕民 (1E)
聖公會聖約翰曾肇添小學
謝卓佑 (2M)
聖公會聖雅各小學
游晉亭 (4B)
聖公會聖馬太小學
黃溢希 (2B)
聖公會蒙恩小學
歐珈齊 (3C)
聖公會蒙恩小學
黃敏浠 (3C)
聖公會蒙恩小學
李柶橤 (5B)
聖公會蒙恩小學
關智欣 (5D)
聖公會蒙恩小學
何明月 (5C)
聖公會蒙恩小學
陳芷恩 (P3D)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
楊紫娟 (P3B)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
鍾伽鍵 (P5C)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
黃穎儀  (5a)
聖家學校
郭昊朗 (5A)
聖馬可小學
黃靖堯 (1E)
藍田循道衛理小學
蔡胤天 (2D)
藍田循道衛理小學
鄺雪瑤 (2E)
藍田循道衛理小學
蕭樂嬈 (3A)
藍田循道衛理小學
陳芊穎 (5A)
藍田循道衛理小學
譚子豐 (6A)
藍田循道衛理小學
林芯羽 (4E)
順德聯誼總會梁潔華小學
蕭子軒 (6D)
順德聯誼總會梁潔華小學
黃善兒 (2D)
香港中華基督教青年會小學
蘇浩聰 (3A)
香港中華基督教青年會小學
施養研 (1B)
香港仔聖伯多祿天主教小學
麥嘉惠 (1D)
香港仔聖伯多祿天主教小學
鄧子樂 (1D)
香港仔聖伯多祿天主教小學
钟家充 (P3MsXu)
香港墨爾文國際學校
吴锡炎 (P3MsYe)
香港墨爾文國際學校
徐晨翔 (2A)
香港潮陽小學
何泳瑤 (1A)
香港真光中學 (小學部)
梁倬皓 (FS1R)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
徐子稀 (FS2V)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
馬穎恩 (DS1E)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
古梓驊 (DS2R)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
曾彥霖 (DS2Y)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)


中學

白金獎

洪志楠 (1E)
九龍工業學校
梁聰裕 (1E)
九龍工業學校
馬敬軒 (3B1)
匯知中學
蔡卓熹 (5E)
匯知中學
楊欣曈 (1L)
天主教崇德英文書院
曾衍珊 (1D)
威靈頓教育機構張沛松紀念中學
袁靖桐 (四義)
威靈頓教育機構張沛松紀念中學
莊楠楠 (四智)
威靈頓教育機構張沛松紀念中學
黃詩晴 (四智)
威靈頓教育機構張沛松紀念中學
范家偉 (4DC3)
崇真書院
凌鈺宜 (4DC3)
崇真書院
古羨榆 (3B)
張祝珊英文中學
羅晉 (F2B組)
東華三院黃鳳翎中學
朱俊傑 (3粵教中)
梁文燕紀念中學(沙田)
余浩正 (4B)
樂善堂梁銶琚書院
黃煒晴 (1S)
聖保祿學校(中學部)
陳泳茵 (1S)
聖保祿學校(中學部)
林澄 (2L)
聖保祿學校(中學部)
劉皓朗 (1C)
聖保羅書院
蕭逸菲 (2C)
聖公會林裘謀中學
陳柏霖 (2C)
聖言中學
丁文樂 (2C)
香島中學
陳耀明 (3C)
香島中學
黃新林 (3A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學

金獎

鄧漢杰 (2C)
中華基督教會基新中學
林先耕 (1E)
九龍工業學校
何康賢 (3B)
九龍工業學校
勞嘉偉 (1B)
保良局百周年李兆忠紀念中學
劉卓恩 (1B)
匯知中學
廖喆民 (1C)
喇沙書院
王智謙 (1D)
喇沙書院
張浚樂 (1C)
喇沙書院
洪文浩 (1J)
天主教崇德英文書院
黃匡濡 (1J)
天主教崇德英文書院
黎芷澄 (1M)
天主教崇德英文書院
蔡沛茵 (2J)
天主教崇德英文書院
張煒怡 (1B)
宣道會鄭榮之中學
吳埼埼 (3D)
宣道會鄭榮之中學
劉慧敏 (1A)
崇真書院
林鈺婷 (2C)
崇真書院
何子勤 (5BC1)
崇真書院
黃靖然 (2A)
張祝珊英文中學
鄭詠琳 (3C)
張祝珊英文中學
林小琪 (3C)
張祝珊英文中學
邱曉聰 (3E)
張祝珊英文中學
馬婉名 (2B)
德雅中學
許宗培 (4C)
救世軍卜維廉中學
蕭瑤 (4B)
東華三院邱金元中學
梁衍信 (4B)
東華三院邱金元中學
傅靖雯 (5B)
樂善堂梁銶琚書院
盧兆基 (1C)
民生書院
林逸森 (2C)
浸信會永隆中學
李柔美 (4C)
浸信會永隆中學
歐陽俊喬 (S6G3)
炮台山循道衛理中學
黃妙晶 (3A)
石籬天主教中學
黃穎童 (1E)
福建中學
李依穎 (3D)
福建中學
張敬荷 (3D)
福建中學
黃思銘 (3D)
福建中學
范文笙 (2D)
福建中學 (小西灣)
盧蔚霖 (1C)
粉嶺禮賢會中學
李幗妍 (2S)
聖保祿學校(中學部)
勞怡諾 (3S)
聖保祿學校(中學部)
蔡卓伶 (3P)
聖保祿學校(中學部)
李奕彤 (3S)
聖保祿學校(中學部)
林泰然 (1C)
聖保羅書院
鄭曣載 (1C)
聖保羅書院
陳匡嵐 (1B)
聖保羅書院
唐立文 (3(6))
聖保羅書院
何美儀 (1C)
聖公會曾肇添中學
陳溢頤 (1E)
聖公會曾肇添中學
沈佳琪 (3A)
聖公會林裘謀中學
徐諭豐 (3D)
聖公會林護紀念中學
蘇俊軒 (3R)
聖公會林護紀念中學
黃子恩 (3D)
聖公會林護紀念中學
林欣彤 (3D)
聖公會林護紀念中學
周曉楠 (2G1)
聖士提反書院
彭凱琳 (3G5)
聖士提反書院
黃添樂 (1E)
聖若瑟書院
曾天穎 (2C2)
英華女學校
施鰻芝 (2C4)
英華女學校
梁穎恩 (2C3)
英華女學校
彭偉杰 (1CG1)
荔景天主教中學
周俊毅 (1A)
觀塘功樂官立中學
林俊樺 (1A)
觀塘功樂官立中學
賴海波 (3D)
觀塘瑪利諾書院
陳浩揚 (2C)
順利天主教中學
盧星顯 (3A)
順利天主教中學
吳婧鈺 (1B)
香島中學
林敏儀 (3A)
香島中學
彭麗暉 (2A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
李欽城 (3A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
黃文華 (3A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
黃婉瑩 (F2D)
香港神託會培敦中學

學校優秀學生獎

袁悅 (2CD)
中華傳道會劉永生中學
陳广源 (1A)
中華基督教會基協中學
吳嘉臻 (1A)
中華基督教會基協中學
葉天朗 (2C)
中華基督教會譚李麗芬紀念中學
陳頌澄 (1A)
九龍三育中學
周凱茵 (2E)
九龍工業學校
唐雅茵 (4A)
佛教何南金中學
吳漢基 (3D)
佛教大雄中學
黃子軒 (1C1)
佛教志蓮中學
姚樂軒 (3B)
佛教志蓮中學
張諾新 (2C1)
匯知中學
藍天晴 (3C1)
匯知中學
陳昊希 (S2 D01(P)(瑛嘉))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
董汶珅 (1A)
可立中學(嗇色園主辦)
朱家軒 (1E)
喇沙書院
陳穎賢 (1G)
喇沙書院
陳愷晴 (2E)
基督教香港信義會信義中學
陳露莎 (1A)
天主教培聖中學
溫梓軒 (1B)
天主教郭得勝中學
翁靖芝 (3A)
妙法寺劉金龍中學
劉峻銘 (3B)
宣道會鄭榮之中學
吳鈺熹 (3B)
宣道會鄭榮之中學
馬曉彤 (5C)
寧波第二中學
陸智東 (2C)
張祝珊英文中學
顧婧薴 (2D)
張祝珊英文中學
梁韻賢 (5A)
德雅中學
洪曉桐 (5C)
德雅中學
梁穎欣 (5C)
德雅中學
鍾春蕾 (5B)
德雅中學
邵卓翹 (7S)
拔萃男書院
李朗熙 (8G)
拔萃男書院
李雅翠 (2B)
東華三院吳祥川紀念中學
林博文 (S1A)
林大輝中學
黃芷欣 (3B)
樂善堂梁銶琚書院
馬衞国 (5A)
樂善堂梁銶琚書院
譚詩茵 (5B)
樂善堂梁銶琚書院
蔡卓欣 (2A)
民生書院
陳子熙 (2A)
民生書院
黃文希 (2C)
民生書院
許穎妍 (2B)
沙田蘇浙公學
何倩兒 (2B)
沙田蘇浙公學
翁嘉妮 (3A)
港九潮州公會中學
吳敏詩 (3A)
港九潮州公會中學
廖靜宇 (3A)
港九潮州公會中學
歐阳宝怡 (3A)
港九潮州公會中學
董璠漪 (2A)
皇仁舊生會中學
鄭汝桐 (3AB3)
皇仁舊生會中學
蔡嘉琳 (3F)
福建中學
趙曉瑩 (3G)
福建中學
葉廉廸 (1B)
福建中學 (小西灣)
翟宛淇 (1D)
粉嶺禮賢會中學
李怡澄 (2E)
粉嶺禮賢會中學
黎鎵瑤 (3A)
羅定邦中學
李朗賢 (F1D)
聖伯多祿中學
楊紫依 (F3D)
聖伯多祿中學
蕭晴晴 (3G3)
聖伯多祿中學
梁頌天 (1E)
聖公會曾肇添中學
駱宛龍 (1D)
聖公會曾肇添中學
潘卓嵐 (2A)
聖公會林裘謀中學
夏朗 (2A)
聖公會林裘謀中學
戴欣彤 (2C)
聖公會林裘謀中學
陸思穎 (3R)
聖公會林護紀念中學
林欣 (2G4)
聖士提反書院
廖愷嫣 (2G7)
聖士提反書院
魏靖欣 (2A)
聖芳濟各書院
張穎珊 (2A)
聖芳濟各書院
林鍶娜 (2A)
聖芳濟各書院
黃一玄 (2P)
英皇書院
黃嘉朗 (2N1)
英皇書院
劉俊君 (3A)
英皇書院
蘇若嵐 (1C3)
英華女學校
陳思彤 (1C5)
英華女學校
林弘耀 (1CG1)
荔景天主教中學
陳秀平 (1D)
荔景天主教中學
許軍 (1C)
觀塘功樂官立中學
施文軒 (2A)
觀塘功樂官立中學
施栢倫 (1D)
迦密主恩中學
古穎楠 (1A)
順利天主教中學
呂建鋒 (1A)
順德聯誼總會胡兆熾中學
黃樂怡 (2CD)
香港真光書院
李嘉芸 (2CD)
香港真光書院
陳菡 (F2A)
香港神託會培敦中學
葉彩瑩 (F3D)
香港神託會培敦中學
吳曉棠 (1A)
香港聖公會何明華會督中學
趙文華 (2C)
香港聖公會何明華會督中學
王駿韶 (1A)
香港鄧鏡波書院
蕭泳桐 (S2C1)
香港青年協會李兆基書院
熊文文 (S3C1)
香港青年協會李兆基書院



MATH i-Learner

Platinum 白金獎


施養研 (1B)
Aberdeen St. Peter's Catholic Primary School
黃睦程 (1C)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
鄭曉楠 (2C)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)

Gold 金獎

駱鑫 (1D)
Aberdeen St. Peter's Catholic Primary School
羅紫桐 (1B)
Aberdeen St. Peter's Catholic Primary School
梁鐫楠 (1D)
Aberdeen St. Peter's Catholic Primary School
游梓軒 (2E)
Aberdeen St. Peter's Catholic Primary School
覃奕婷 (1B)
Aberdeen St. Peter's Catholic Primary School
劉家逸 (2C)
Kwong Ming School
陳柏熹 (1E)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
鄭永謙 (2E)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
古樂仁 (2D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
潘星潼 (2D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)





Cross Curricular i-Learner

Platinum 白金獎


HUI TING YAN (1E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
HE YING YING LUCY (1E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
HO TSZ KING SAMUEL (3E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
LAW CHUNG CHAK (1D)
CCC Mong Man Wai College
WONG LONG CHING (1SA)
Fung Kai Liu Man Shek Tong Secondary School
CHAN CHEUK HEI (3C)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
WONG CHUN SING (3AG2)
Hon Wah College
LUK TSZ KI, HAZEL (2A)
Our Lady's College
TSOI YAN YIN, KELLY (1B)
Our Lady's College
WONG WAN KEI , CHERIE (1C)
Our Lady's College
KUNG SUI MAN, JASMINE (1A)
Our Lady's College
LIU PUI LING (3B)
Saint Antonius Girls' College
YIM KA PO (1x)
St. Catharine's School for Girls

Gold 金獎

CHU MING YIN (3E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
CHEUNG YU KIU (3E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
LEE CHEUK LUNG (3E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
LUO KA HEI (1D)
CCC Mong Man Wai College
GUO KE LIN (3B)
CCC Mong Man Wai College
TANG CHEUK FUNG (2D)
ECF Saint Too Canaan College
CHAN YU CHAK (2LWS)
Fung Kai Liu Man Shek Tong Secondary School
CHU CHUN KIT (3A)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
WONG TSZ KWAN (G8-EL4)
HKBU Affiliated School Wong Kam Fai Secondary & Primary School
LUI LUNA (G8-EL4)
HKBU Affiliated School Wong Kam Fai Secondary & Primary School
WONG CHEUK YING (G8-EL4)
HKBU Affiliated School Wong Kam Fai Secondary & Primary School
IP CHI YAN (2A)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
NG PAK CHUN (2AG1)
Hon Wah College
NG ELYSE (2AG1)
Hon Wah College
CHENG HIU LAM EMMA (2AG1)
Hon Wah College
NG CHEUK YING (2BG1)
Hon Wah College
CHAN CHI HEI (2AG1)
Hon Wah College
CHOW TSZ KWAN (3AG2)
Hon Wah College
CHAN YIN YU (2A)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
LEE CHIN YAN (1B)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
CHEUNG YAN TUNG ANTONIA (1D)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
NG KA WAI (1C)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
CHENG TSZ YAN (1A)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
CHENG SURVIN (2A)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
LAM HO YAU (2A)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
CHEUNG HEI LAM (2A)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
LAW WING YEUNG (1A)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
TSE TSOI LAM, NATASHA (1A)
Our Lady's College
KO CHEUK YING, CHERRY (1R)
Our Lady's College
CHAN HIU CHING, MINNIE (1B)
Our Lady's College
TANG HOI YING BERNICE (1A)
Our Lady's College
TSANG TSZ YU    (2K)
S.K.H. Chan Young Secondary School
LAW CHUNG HEI HAZEL    (2H)
S.K.H. Chan Young Secondary School
LEUNG KA YI    (2F)
S.K.H. Chan Young Secondary School
CHAN MAN YI    (2F)
S.K.H. Chan Young Secondary School
CHEN YU SHEK (2K)
S.K.H. Chan Young Secondary School
CHAN TSZ TING (1D)
Saint Antonius Girls' College
TSE NING (4C)
Tin Ka Ping Secondary School

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


WONG YIU HONG (1D)
CCC Mong Man Wai College
LO MING KIT (1A)
CCC Mong Man Wai College
CHEUNG PAK SHING (1B)
CCC Mong Man Wai College
LEE KA YEE (2D)
CCC Mong Man Wai College
CHAN YU HO (4R1)
Cognitio College (Kowloon)
CHAN TSZ CHING (3C)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
LIN YING YING (4Eng_5)
HKTA The Yuen Yuen Institute No.1 Secondary School
CHOW YUI CHUNG (3B)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
LAW YAT YIN (3A)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
WONG SIU WAI SHAWN (1D)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
CHEN MARCUS (3D)
Sai Kung Sung Tsun Catholic School (Secondary Section)
LAM KA YAN (1A)
Saint Antonius Girls' College
HO SHERRY (2D)
Saint Antonius Girls' College
ZENG HING WA (3C)
Saint Antonius Girls' College
TUNG PUI YI (3C)
Saint Antonius Girls' College
SAQIB MARYYA (3B)
Saint Antonius Girls' College
CHEUNG CHI HANG (1A)
Shun Tak Fraternal Association Lee Shau Kee College
LAW KA CHING (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School
LEUNG TSZ HUNG (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School
LIANG WING YI (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School
LO WAI LING (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School
WONG KWAN YEE (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School
TAN JUN WEN (2D)
Tai Po Sam Yuk Secondary School





DSE

Platinum 白金獎


CHO PHOENA (5A)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
KWONG WAI KIU (4D)
Kwun Tong Maryknoll College
WONG YIU KWAN (5E)
Kwun Tong Maryknoll College
HO HINCI (4D)
Kwun Tong Maryknoll College
LOU LEUNG HEI (5E)
Kwun Tong Maryknoll College
TONG TSUN MAN (5E)
Kwun Tong Maryknoll College
CHEN TING HIN (5D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College

Gold 金獎

HUANG HUIJIE (5BD01)
AD&FD POHL Leung Sing Tak College
NG HON KEI (Ng Hon Kei)
Buddhist Tai Hung College
WOO SHI NAM KENNY (5A)
Cognitio College (Kowloon)
CHENG HAI CHING (5A)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
LEE CHEUK LAM (4E)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
LEE CHEUK HON (4E)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
KO CHEUK HIM (4D)
Kwun Tong Maryknoll College
KWONG HOI WA (5E)
Kwun Tong Maryknoll College
YAU WAI TAT (5A)
Kwun Tong Maryknoll College
HO CHUNG HONG (5D)
Kwun Tong Maryknoll College
HUANG CHI WAI (4B)
Kwun Tong Maryknoll College
YIP LEE MAN (5C)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
WONG SZE CHING ABBIE (4C)
St. Paul's Secondary School
TING NGA MAN VIVIENNE (4C)
St. Paul's Secondary School
LI HOI YI CHOLE (4D)
St. Paul's Secondary School
YAN CHI HUEN JAIME (5D)
St. Paul's Secondary School
AU YEUNG TSZ CHING JODY (5D)
St. Paul's Secondary School
WONG CHEUK YING LETITIA (4C)
St. Paul's Secondary School
CHOW TIN WING NICOLE (4C)
St. Paul's Secondary School
TING HOI MAN ANGELINE (4C)
St. Paul's Secondary School
CHAN WING YI KATIE (4D)
St. Paul's Secondary School
HUI SHONG KI (5A)
Tack Ching Girls' Secondary School
CHEUNG CHUN HIN (5A)
The Chinese Foundation Secondary School
HUI MAN HIM (5D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LI CHUN YIN (5B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


CHOI PUI YING (5A)
Cognitio College (Kowloon)
CHAN TSZ HEI (4A)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
SIU PUI YEE (5A)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
BIBI FOZIA (5D)
Islamic Kasim Tuet Memorial College
BIBI SOBIA (5C)
Islamic Kasim Tuet Memorial College
LAI KWOK SANG (6AB2)
Kwun Tong Kung Lok Government Secondary School
WU TSZ LOK (6C)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
NG KA YI (5D)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
KUNG WING YI (4AD(B))
Po Kok Secondary School
CHUN YUEN SHAN SAMMI (4D)
St. Paul's Secondary School





智愛文言文

Platinum 白金獎


雷詠琳 (5ABC)
九龍三育中學
胡世豪 (4D)
九龍工業學校
馬爍堎 (4D)
九龍工業學校
張美芬 (4C)
九龍工業學校
林曉攀 (3B)
中華基督教會基協中學
嚴慧恩 (4C)
妙法寺劉金龍中學
何子勤 (5BC1)
崇真書院
凌鈺宜 (4DC3)
崇真書院

Gold 金獎

賴志賢 (4D)
九龍工業學校
李潮昇 (4D)
九龍工業學校
陳柯校 (4C)
九龍工業學校
黃雪梅 (4C)
九龍工業學校
羅進烯 (3A)
中華基督教會基協中學
黃暐善 (5A)
妙法寺劉金龍中學
張綽軒 (4A)
崇真書院
宋卓藍 (4A)
博愛醫院八十週年鄧英喜中學
劉思希 (S5 BD01(C)(瑛))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
蔡綺琳 (S5 BD01(C)(瑛))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
王子昀 (4AB)
宣道會鄭榮之中學

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


吳穎妍 (5ABC)
九龍三育中學
陸麗如 (4D)
九龍工業學校
莊綺琪 (3B)
中華基督教會基協中學
陳雅琴 (3B)
中華基督教會基協中學
劉浩銘 (3B)
中華基督教會基協中學
林靜怡 (4A)
基督教香港信義會信義中學
郭建林 (5AD3)
崇真書院
曾蒨兒 (5BC2)
崇真書院
周建琳 (5BC2)
崇真書院
曹希真 (1B)
張祝珊英文中學
譚鈺婷 (1B)
張祝珊英文中學
王淑冰 (S5 BD01(C)(瑛))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
黃慧杰 (S5 BD01(C)(瑛))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
麥瑩雪 (S4 BD01(C)(瑩))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
王咏欣 (S4 BD01(C)(瑩))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
陳倩彤 (S4 BD01(C)(瑩))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
陳鈺恒 (S4 BD01(C)(瑩))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
梁安瑜 (4A)
聖保祿學校(中學部)
許欣儀 (4C)
福建中學
陳子琪 (4A)
宣道會鄭榮之中學
陳雨憧 (4A)
宣道會鄭榮之中學
劉鈺婷 (4AB)
宣道會鄭榮之中學





Vocabulary i-Learner



Gold 金獎

KWONG TSZ MING (1B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
KWONG MING FUNG (1A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
HUI WING YAN (3B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
WONG CHING HEI (4A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
HO KA WAI (6C)
S.K.H. Kei Lok Primary School
RAI SUJEN (1C)
Tsuen Wan Chiu Chow Public School
LIMBU SUNOINGNA (2B)
Tsuen Wan Chiu Chow Public School
WOO KA CHUNG (5D)
Tsuen Wan Chiu Chow Public School