第二十六屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮

On 15th July, 2017, the 26th i-Learner Prize Presentation Ceremony was held at Rayson Huang Theatre at the University of Hong Kong. There were approximately 1,000 attendees including prize winners and parents. It was an event designed to acknowledge and reward the persistence of these young students, as well as a celebration for parents and teachers to share in the joy of their children.

Users across our six most popular e-learning platforms—Reading i-Learner, Chinese i-Learner, Classical Chinese i-Learner, Mathematics i-Learner, Cross Curricular i-Learner and DSE i-Learner— were presented Platinum Awards, Gold Awards, and Silver Awards. Top School Awards and Excellent Teacher Awards were also presented.

At the ceremony, we were honoured to have Miss Riona Kelly, Mr. Charles Britton, Miss Juliet Armstrong, Mr. Patryk Sikora, Miss Hatty Darling and Mr. Andrej Laloiv with us. They are i-Learner Education Centre's summer English tutors from Cambridge University and Oxford University. They shared their learning experiences and love for reading with the audience.

A "Hong Kong Reads" campaign also featured in the ceremony. Our guests from the University of Oxford and University of Cambridge shared their book reviews with us. Students enjoyed this and learned about new ways of reviewing books. One of these was the use of poems to review books, such as in "The Secret History" by Donna Tart; another way was to make comparisons, such as comparing Good Giants and Bad Giants in the book “BFG” by Roald Dahl. We hope this inspired the students to find creative ways to do book reviews in the future.

We were also joined by the Institute For Integrated Rural Development, Hong Kong (IRD), which is a registered charitable organisation with a history of cooperation with i-Learner for over 10 years. We were delighted to have Miss So, Project Officer from the IRD to share with us the missions, values and aims of the IRD.

Another highlight of the day was definitely the Lucky Draw. Thanks to our business sponsors, UA Cinemas and The Commercial Press, the prizes were indisputably impressive.

Click https://goo.gl/GSq443 to see photos from the ceremony!

i-Learner is committed to making e-learning an ever more interactive, effective and efficient channel of learning in response to the unfailing support of principals, teachers, parents and students.

See you at the 27th prize presentation ceremony in March 2018!

 

第二十六屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮 (2016-17年度下學期)



第二十六屆i-Learner 2016-17學年下學期頒獎典禮已於2017年7月15日圓滿落幕。不知不覺,i-Learner已走過十三個年頭, 見證著電子學習由課外閱讀的延伸逐漸走入課堂這一轉變。與學校和老師的密切溝通也令i-Learner不斷進步, 開發更多適合不同學校、老師和學生的平台。

此次頒獎典禮假香港大學黃麗松講堂舉行。典禮當天,近千名同學與家長出席並分享獲獎的喜悅和榮譽, 各校師生聚首一堂,藉此互相分享電子學習心得之餘,更投入各項活動,玩成一片,樂也融融。

在此次頒獎典禮上,我們頒發了Reading i-Learner、智愛中文平台、天才數學博士平台、Cross Curricular i-Learner、 DSE i-Learner及智愛文言文平台六個最受歡迎的電子學習平台的白金獎、金獎及銀獎。此外,還頒發「i-Learner全港網上 最佳學校」、「最優秀老師」兩項大獎。

我們還特別邀請了來自i-Learner教育中心的暑期英文外籍導師們:Miss Riona Kelly, Mr. Charles Britton, Miss Juliet Armstrong, Mr. Patryk Sikora, Miss Hatty Darling和Mr. Andrej Laloiv擔任頒獎典禮嘉賓, 他們均來自英國頂尖學府——牛津大學、劍橋大學。為了推動學生閱讀的風氣,此次頒獎典禮也包括了Hong Kong Reads 的活動。 典禮當天,來自牛津大學和劍橋大學的導師們與現場觀眾分享學習心得和製作閱讀報告的方法,導師們以創意的形式與同學們 分享閱讀心得,例如根據讀本內容來創作一首詩、比較書中的角色。我們期待著同學們能從嘉賓的分享中得到啟發, 將來以新穎的方式創作閱讀報告。

我們亦邀請了與i-Learner合作逾十年的慈善機構——香港沃土發展社的項目幹事蘇小姐, 為各位來賓分享香港沃土發展社 的「小黑板助學計劃」,希望為湖南湘西和貴州的貧困兒童提供援助。

典禮結束前的幸運大抽獎更掀起另一浪高潮,此次抽獎的獎品十分豐富——合作夥伴UA電影院贊助的電影換票證及商務印書局的 書劵。同學和家長都滿載而歸。

想進一步了解頒獎典禮當天的精彩盛況? 立即到https://goo.gl/GSq443細心欣賞。

由衷感謝各校長﹑老師﹑家長和學生多年來的鼎力支持,i-Learner將會不懈地提升內容和功能,加入更多豐富多元的學習模組 和嶄新的互動元素,讓學生可以更高效、更開心地學習。

期待與各位老師、家長和同學於第二十七屆頒獎典禮再會!



Winner List 獲獎名單

Grand Awards 學校特別大獎

Top School Award (最佳學校大獎)

小學

A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
Our Lady's Primary School

中學

Kwun Tong Maryknoll College
Our Lady's College
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School

Excellent-teacher Awards(優秀教師大獎)

小學

Ms. Cheung Ming Chu
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Ms. Chan Siu Ling
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Mr. Chan Wing Wa
CCC Kei Tsun Primary School
Ms. Leung Suk Yee
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
Ms. Catherine Cheung
Our Lady's Primary School
溫艷顏老師
天神嘉諾撒學校
謝美鳳老師
九龍灣聖若翰天主教小學
陳凱婷老師
瑪利諾神父教會學校?(小學部)

中學

Ms. Tsang Yuk Kwai
Our Lady's College
Mr. Eagle Chung
Queen's College
Ms. Lam Kit Ching
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
Ms. Law Lai Ming Teresa
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
陳淑瑛老師
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
范穎敏老師
東華三院邱金元中學
譚幗英老師
沙田蘇浙公學
江志豪老師
聖公會林裘謀中學
郭豔萍老師
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學

Reading i-Learner



小學

Platinum 白金獎


TANG LONG HO (6B2)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
MA ASHLEY SIN NI (1D)
C.C.C. Kei Tsun Primary School
WONG TSZ KEI (6A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
CHAN CHUN YIN JAY (6A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LO TSZ HEI (5A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
YIU WAI YIN (2B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
SZE-TO WING (5I)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
TSE SHI HO (3C)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
WANG SUM YI (1A)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
CHU HIN YUI (3D)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHAN YAT HIM (1B)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
CHAN CHEUK YAN (4B)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
CHAN SAI HONG MATTHEW (1D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN CHIN CHING CLARICE (4A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHU PUI SHAN (5E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
CHOI HOI CHUN (3B)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
YEUNG VIVIAN LOK YUNG (4D)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
CHAN YIN TING ETAN (1E)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
FU HOI CHING (2A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LAM CHING YIN (2B)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
CHAN SUM YAU (2E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
YEUNG HO LAI (3E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)

Gold 金獎


WONG KAI NOK (1D)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LAM PAK HEI (1E)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
YEUNG CHI LAAM (2A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LEE KAI NOK (2B)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
KWOK WING CHI (3A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
HO KA LONG (3A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
CHAN TSZ YAN (3A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
CHIU LONG YIN (3B)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
CHAN WILSON (3I)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
CHAN CHING KIU (4D)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
TANG YU SUM (5A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
NG SIU HONG (6A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
YUNG TSZ YING ANNABEL (5A)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
YU CHI CHING (1D)
Choi Wan St Joseph's Primary School
POON CHUN HIN (1B)
Christian & Missionary Alliance Sun Kei Primary School
SIN YAN HEI (6D)
Christian & Missionary Alliance Sun Kei Primary School
TSUI YAT YIN (5A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LAI YAT CHING ADRAIN? (1A)
Holy Family School
WONG MAN YI (6C)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHENG HOI HEI (1C)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
CHAN TAK LONG XAVIER (1D)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
LEE HO YEUNG (2A)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
LI JIA YI (4D)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
LEE HO LOK (4D)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
HON HOI YAN KARINA (3B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LEUNG WING YI (6C)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHEUNG ANNABELLE BO CHI (1C)
Kwong Ming School
CHIU HUI CHING (3B)
Kwong Ming School
CHEUNG JOHANNES (1D)
L.K.W.F.S.L. Wong Yiu Nam Primary School
YAN PAK HO (2A)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
MA SUM MIU (2C)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
HO YAN TUNG (5A)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
YIP WAN EPANGELIE (1E)
Ma Tau Chung Government Primary School
LAU PAK LIM (2E)
Ma Tau Chung Government Primary School
LAM HUI WING (3D)
Ma Tau Chung Government Primary School
WONG HAU LAAM (4A)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHEUK CHING SUM (4B)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHAN TSZ CHING (5A)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHUI TSZ YEUNG (6A)
Ma Tau Chung Government Primary School
WONG YIN LAM (6B)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHRISTA CHAN (1E)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
VALERIE TANG (2C)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
JAMIE CHOY (2C)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
LAM HAYDEN (1A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHIU HEI YIU (1C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HOI TIK (1D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LO TZAN FUN (1D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HEI LONG (2A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
FONG SZE NGA (2A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LAM YING HON (2A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LAU ROXANNE (2B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEE YIN HEI CASPER (2B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LUK CHUN YIN TIRON (2D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
NG KWUN HIN CEDRIC (3B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAU YU KA (3C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HOI CHING (4B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
TSE YAN KIU (4B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LO KAI CHING CEDRIC (4D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHOW HOI CHING (5A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LI FAI CHUN (5C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEE YIN FUNG EDWARD (6A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN BALDWIN HO WAH (6A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHEUNG CHIU KAI (6C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
TSE KA YU (6D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN CHEUK HIM (6E)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG SUM YEE (1B)
Our Lady's Primary School
IP TSZ YAU (3B)
Our Lady's Primary School
XIANG MING CHUN (4A)
Our Lady's Primary School
WONG WAN KEI (4C)
Our Lady's Primary School
NG YIN YUET (5A)
Our Lady's Primary School
TANG WING SZE (5B)
Our Lady's Primary School
CHOW LAI ON (6B)
Our Lady's Primary School
LAU YEE DEBBIE (4C)
Po Leung Kuk Chee Jing Yin Primary School
CHU SHEK CHUN (1A)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
CHUNG PUI CHI (1D)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LAU TSZ CHING (1E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
KWAN PAAK YIN (2C)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
FU YUEN CHI CLEMENCE (2E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
WONG TSZ CHING ANDREA (3B)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
HO MAN WAI (3E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LEUNG KELLY (3E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LO HO LOH (4B)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
YAO KAI YIN KEN (5D)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
CHU PUI MAN (5E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LAU PAK HEI (5E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LAI KA KIU KASEY (6B)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LI HO (3A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
TSE HOI KEI (4A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
WAN TSZ YIN (4B)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
TUNG MAN SAN (4D)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
KO MIKIKO (4C)
Po Leung Kuk Lam Man Chan English Primary School
AU YEUNG SIN CHUN (4B)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
KWONG WING KA (6B)
S.K.H. Chu Oi Primary School
CHAN HO LONG (1B)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
WONG HOK TSUN (1C)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LIU HIM LOK MATTHIAS (1C)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
KAN WAN KEI (1C)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
CHIU SZE CHAI (1C)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
SIU WING YEE (1E)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
YEUNG TSZ YING (1F)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
WANG YUE (2A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
WONG TIN WAI HOLLIE (2D)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
FU NGA CHING (3A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LAM KWAN YIN (3E)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
FONG PAK HIM (5A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
WONG MEI YING (6A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LI HOI MING (1A)
S.K.H. St. John's Primary School
CHEUNG LOK SUM (4F)
S.K.H. St. John's Primary School
TSE WAI SZE (3A)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LAU CHI HO MARCO SEBASTIAN (5A)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LAI CHEUK LONG (2A)
St. Antonius Primary School
NG TSZ WAI ANGEL (2B)
St. Antonius Primary School
LEE WING TUNG (3B)
St. Antonius Primary School
HO YAT MAN (5A)
St. Antonius Primary School
LI KA KIN (5A)
St. Antonius Primary School
LAW CHIN PANG (6A)
St. Antonius Primary School
SUNG YUEI KIU (6A)
St. Antonius Primary School
WONG CHUNG YAN (6B)
St. Antonius Primary School
LEE TUNG TAT (6D)
St. Antonius Primary School
WONG YIN CHUN EDMUND (P1A)
St. Joseph's Anglo-Chinese Primary School
NG TSZ HONG (P1A)
St. Joseph's Anglo-Chinese Primary School
LAW CHI YIN (4C)
St. Patrick's Catholic Primary School (Po Kong Village Road)
MAN SZE WING (2D)
St. Rose of Lima's School
MAN SZE CHING (5B)
St. Rose of Lima's School
LAU LAI SHEUNG (6C)
St. Rose of Lima's School
NG KWUN YIN (4B)
T.W.G.Hs. Wong See Sum Primary School
HO YIU HIN (1C)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
WONG WEN HEI COWEN (4A)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
TSUI KAI PONG (4A)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
WONG HOI CHING (5C)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
ZHANG CHAK HANG (4C)
Tung Koon School
KONG MAN LOK (1E)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
CHAN CHENG YIN (2E)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
SHER TSZ HIM (3E)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
LEUNG WANG HIM (5B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School

Silver 銀獎


WONG YIN CHUN (3C)
C.C.C. Kei Tsun Primary School
YIP SUM YU (1D)
Chinese Methodist School (North Point)
FONG FONG TRINITY (2D)
H.K.T.A. Shun Yeung Primary School
YEUNG HUNG YU (3E)
HKMLC Ming Tao Primary School
CHAN HIU SUET (4B)
HKMLC Wong Chan Sook Ying Memorial School
CHENG CHUN HEI (3D)
Hop Yat Church School
MAHAMOOD MOHAMED AZANAN (2A)
Kam Tin Mung Yeung Public School
LAM HEI SHUN SEAN (1B)
Ng Clan's Association Tai Pak Memorial School
CHUNG WING WAH (2A)
Po Leung Kuk Chee Jing Yin Primary School
CHAN SZE NOK (2A)
Po Leung Kuk Lam Man Chan English Primary School
WU CHING LONG (1B)
Po Leung Kuk Tin Ka Ping Primary School
CHAN TSZ YU (1D)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
CHAN XIN YI? (3B)
S.K.H. Kei Yan Primary School
JERRY LAI (1D)
S.K.H. Tsing Yi Estate Ho Chak Wan Primary School
FUNG CHUN KIU (2F)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
LEUNG HOI CHING (3D)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
WU CHEUK LING (4A)
Shaukiwan Tsung Tsin School
CAO YAT LUNG EVEN (1B)
Tai Po Old Market Public School
KWAN SIN TUNG (2C)
Tai Po Old Market Public School
SIU TSZ YAT (2H)
Tsung Tsin Primary School And Kindergarten
LIU KING HIM (1A)
Ying Wa Primary School
YIP SAU FUNG ELLI (2B)
Yuen Long Po Kok Primary School


中學

Platinum 白金獎


LAU LEONG YIN (1Yellow)
Chi Lin Buddhist Secondary School
CAI KAI HING (1C Remedial)
FDBWA Szeto Ho Secondary School
HUANG MANTONG (1C)
Kiangsu-Chekiang College
WAN WAI YIN (3CD)
Kwun Tong Maryknoll College
CHU MING LUNG (1B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
DONG MY HANG MANDY (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
NGAN WING LAM (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LAW YUEN CHUI (2A)
Madam Lau Kam Lung Secondary School of Miu Fat Buddhist Monastery
CHAN HIU SI ELLEN (1A)
Our Lady's College
KWAN LING FUNG (1D)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
CHENG MAN LOK (2B)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
LEE MING HO (1C)
Queen's College
HICKS DANIEL LEE (1D)
Queen's College
WONG HOI HIN (3B)
T.W.G.Hs. Kap Yan Directors' College
TAM CHUN HIN (1D)
Tseung Kwan O Government Secondary School
TSE WAI CHUEN (1B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
HUI CHEUK MAN (3D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College

Gold 金獎


LAU LONG SHING (3B)
Buddhist Ho Nam Kam College
SHUM PO KIU (1Red)
Chi Lin Buddhist Secondary School
WAI TSUN (2Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
LAU CHUNG MAU (2Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
LOCK YIU LAM ANSON (4Red)
Chi Lin Buddhist Secondary School
YAU KAI HEI (5Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
CHAU KAI HIN (2J)
Clementi Secondary School
KONG CHIK YU JESSIE (3J)
Clementi Secondary School
LAM WAI SHAN (4B)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
MOK HO CHEUNG (1BG1)
Hon Wah College
LAI KA WAI (1B)
Jockey Club Ti-I College
HO KOBE ANDRE CHAN (3B)
Kiangsu-Chekiang College
CHOW LOK HEI (1B)
Kwun Tong Maryknoll College
HU KA HEI (1C)
Kwun Tong Maryknoll College
HUNG KWOK CHEUNG (1C)
Kwun Tong Maryknoll College
WONG YIU KWAN (2A)
Kwun Tong Maryknoll College
LOU LEUNG HEI (2A)
Kwun Tong Maryknoll College
KWONG HOI WA (2A)
Kwun Tong Maryknoll College
SHIU CHUN HANG (2B)
Kwun Tong Maryknoll College
WAN CHUN KIT (3A)
Kwun Tong Maryknoll College
CHEUNG SHING KIT (3A)
Kwun Tong Maryknoll College
KAN KA TUNG (3A)
Kwun Tong Maryknoll College
HO CHI CHUNG (1B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
TAM KIU YEUNG (2A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LAU CHUN KIN (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHAU CHING LONG (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHEUNG TSZ YING (1A)
Our Lady's College
LI LOK YI (1B)
Our Lady's College
LIAO SHERI (1C)
Our Lady's College
TAM CHI YUET JOYCE (1A)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
SIU YUK KWAN (1G2)
Pentecostal School
WONG SUET YAM (3A)
Po Kok Secondary School
LAI YIN CHING (3A)
Po Leung Kuk Celine Ho Yam Tong College
WONG CHIN YAU (1A)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
CHEUNG CHI YI (1B)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
CHUNG PUI HEI KAREN (1B)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
CHAN PO YI (2B)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
CHAN YUK TING (2B)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
LEUNG KWAN HO (1A)
Queen's College
LEE COLIN HO YIN (1D)
Queen's College
TANG SHING WA (1D)
Queen's College
HO TIK HONG ADRIAN (2B)
Queen's College
CHEN YIFAN (2D)
Queen's College
YIP MING FUNG (2D)
Queen's College
CHOW YIU WONG (1AB - 3)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
LEE WAN YIN (1CD - 1)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
CHAU YIK SHAN (3AB - 1)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
TANG KA HEI (1A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHUI TSAN NOK (1A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LIM JOSEPH (1A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
WEI CHI KONG (1B)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHENG HOI MAN SANDY (2D)
Shatin Pui Ying College
KOO KWOK HO (1A)
St. Francis Xavier's School, Tsuen Wan
LAU PAK HIM (2A)
St. Paul's College
KWONG HO TO (2C)
St. Paul's College
CHAN CHEUK LONG JULIAN (2F)
St. Paul's College
TSE HEI TUNG (3D)
St. Peter's Secondary School
SHU MAN FUNG MATHEW (S1 ENG G4)
St. Peter's Secondary School
CHAN TSUN HIM (S3 ENG RB)
St. Peter's Secondary School
CHAN TSUN WING (3D)
T.W.G.Hs. Kap Yan Directors' College
LAM TSZ KIU (1D)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
POON KA KIT (3A)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
LI TSZ KIT (2A)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
HUI MAN HIM (2B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
CHAN SUM YI (2B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
PANG KING YIN (2B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
HUNG WAN KI (2B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LEE CHUN YIN (2B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
CHU LOK YIU (2B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
KWONG KEITH CHUN YIN (3B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College

Silver 銀獎


PANG YAN SIN (1C)
Buddhist Tai Hung College
WU KUNXIONG (4BC2)
Buddhist Wong Wan Tin College
WANG CHUN LOK (1A)
C.C.C. Mong Man Wai College
WONG WAI KI (3A1)
HKCWC Fung Yiu King Memorial Secondary School
CHAN CHI SHING (2D)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
GUAN MAN CHING (1AG1)
Hon Wah College
ZHEN YAWEN (1A)
S.K.H. Holy Carpenter Secondary School
YAU SUM YI (2C)
S.K.H. Holy Carpenter Secondary School
QIU HUIRONG (1T)
Tai Po Sam Yuk Secondary School

智愛中文平台



小學

白金獎

蘇詩楹 (4B)
中華基督教會基法小學 (油塘)
吳偉樂 (4B)
保良局朱正賢小學
陳穎恩 (2D)
保良局陳守仁小學
黎駿 (3B)
保良局陳守仁小學
王曉瑩 (3A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
楊家灝 (3A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
朱軒銳 (3D)
九龍灣聖若翰天主教小學
郭殷睿 (2DI)
基督教香港信義會宏信書院
陳世匡 (1D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃曦朗 (2A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
周凱晴 (5A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
李輝晉 (5C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
張樂琛 (4F)
聖公會聖約翰小學
蘇妍心 (1M)
聖公會聖雅各小學
杜穎琛 (5F)
聖公會蒙恩小學
黃英澤 (6A)
聖公會蒙恩小學
凌千涵 (6D)
聖公會蒙恩小學
黃汝瑩 (6A)
藍田循道衛理小學

金獎

黃梓皓 (1A)
中華基督教會基法小學 (油塘)
莊知舟 (3A)
中華基督教會基法小學 (油塘)
蘇詩榆 (4A)
中華基督教會基法小學 (油塘)
張偉熙 (1D)
世界龍岡學校黃耀南小學
劉仲宇 (5C)
三水同鄉會禤景榮學校
顏潁彤 (3e)
保良局雨川小學
鄧焯培 (6c)
保良局雨川小學
黃俊殷 (1C)
保良局陳守仁小學
黃浩峰 (2B)
保良局陳守仁小學
翟雅詩 (2D)
保良局陳守仁小學
劉逸俊 (2E)
保良局陳守仁小學
鄭智元 (3A)
保良局陳守仁小學
單俊禧 (3D)
保良局陳守仁小學
莊子寬 (4A)
保良局陳守仁小學
黃敏嘉 (4C)
保良局陳守仁小學
劉頌德 (5A)
保良局陳守仁小學
吳卓兒 (5C)
保良局陳守仁小學
林華軒 (6B)
保良局陳守仁小學
雷柏謙 (1A)
保良局莊啟程小學
高天宇 (2A)
保良局莊啟程小學
馮博睿 (2B)
保良局莊啟程小學
劉俊皓 (2D)
保良局莊啟程小學
黃雅玟 (2D)
保良局莊啟程小學
馬睿薇 (6B)
保良局莊啟程小學
邵琳婷 (2B)
光明學校
王鈺喻 (3B)
光明學校
馮家樂 (5D)
光明學校
陳井然 (2E)
仁愛堂田家炳小學
佘梓謙 (3E)
仁愛堂田家炳小學
廖庭欣 (4B)
嶺南大學香港同學會小學
施美帆 (2B)
合一堂學校
葉蕙儀 (五智)
天佑小學
趙詠兒 (1A)
天神嘉諾撒學校
徐薇淇 (1A)
天神嘉諾撒學校
張心紀 (1C)
天神嘉諾撒學校
李栩彤 (3C)
天神嘉諾撒學校
梁善桐 (5C)
天神嘉諾撒學校
張子瑤 (5C)
天神嘉諾撒學校
張芷嫣 (6C)
天神嘉諾撒學校
曾心悅 (6C)
天神嘉諾撒學校
曾晞榣 (6C)
天神嘉諾撒學校
徐卓麒 (4C)
彩雲聖若瑟小學
鄧梓濠 (4C)
彩雲聖若瑟小學
梁健彬 (4D)
彩雲聖若瑟小學
王鈊沂 (1A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
施震楠 (2A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
李浩揚 (2A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
張家敏 (3A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
李家毅 (4D)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
李浩樂 (4D)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
黃湞暘? (1A)
九龍灣聖若翰天主教小學
唐一可? (1B)
九龍灣聖若翰天主教小學
陳濼希 (1C)
九龍灣聖若翰天主教小學
張永希? (1D)
九龍灣聖若翰天主教小學
李兆朗 (2C)
九龍灣聖若翰天主教小學
曾康溢 (3C)
九龍灣聖若翰天主教小學
鄧家銘 (3D)
九龍灣聖若翰天主教小學
唐乙玄 (4E)
九龍灣聖若翰天主教小學
許諾添 (5C)
九龍灣聖若翰天主教小學
陳建皓 (6A)
九龍灣聖若翰天主教小學
岑愷晴 (2C)
循道學校
陳靖軒 (3D)
循道學校
陳定立 (5B)
循道學校
歐陽子俊 (5A)
北角循道學校
袁嘉希 (6D)
救世軍田家炳學校
戴泳妍 (6F)
救世軍田家炳學校
袁美妮 (6C)
東華三院冼次雲小學
林訟浠 (1A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
陳明妡 (1A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
趙希瑤 (1C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃凱荻 (1D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
方思雅 (2A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
劉希晨 (2B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
李玹? (2B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
呂鈞鴻 (2C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
陸俊賢 (2D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
張晨希 (3A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
伍冠搴 (3B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
張競文 (3B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
周妤珈 (3C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
陳芊澄 (4A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃凱晴 (4B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
羅棨政 (4D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃朗晉 (5C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
譚廷光 (5D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
李玹峰 (6A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
謝嘉譽 (6D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
林秀慧 (5E)
秀茂坪天主教小學
陳君諾 (3C)
福建中學附屬學校
薩伊翔 (3E)
福建中學附屬學校
林星語 (5A)
福建中學附屬學校
李依穎 (6D)
福建中學附屬學校
鄺穎嘉 (6B)
聖公會主愛小學
伍鍵濠 (2D)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
梁子健 (3C)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
蔡家灝 (1C)
聖公會聖米迦勒小學
黃紀瑤 (2A)
聖公會聖米迦勒小學
莊綽穎 (2B)
聖公會聖米迦勒小學
朱貫謙 (3B)
聖公會聖米迦勒小學
廖潁珊 (5A)
聖公會聖米迦勒小學
吳詠詩 (6A)
聖公會聖米迦勒小學
潘梓宇 (3A)
聖公會聖雅各小學
蘇浚詩 (4A)
聖公會聖雅各小學
張恩妍 (6E)
聖公會蒙恩小學
黎一正? (1A)
聖家學校
鄧鎧棋 (3A)
藍田循道衛理小學
羅中澤 (4A)
藍田循道衛理小學
黃喜揚 (6A)
藍田循道衛理小學
鄧曉灆 (6A)
藍田循道衛理小學
譚子盈 (6A)
藍田循道衛理小學
古芷澄 (6A)
藍田循道衛理小學
周可翹 (3E)
香港真光中學 (小學部)
鍾睿庭 (1B)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
施雨欣 (5C)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學

銀獎

王思雅 (5A)
中華基督教會灣仔堂基道小學
江宇恒 (1A)
天主教聖華學校
呂本穎 (4E)
九龍塘學校 (小學部)
潘俊軒 (1B)
基督教宣道會宣基小學
潘凱欣 (3E)
基督教宣道會宣基小學
鄭康城 (3B)
港澳信義會黃陳淑英紀念學校
黎穎怡 (3A)
東華三院姚達之紀念小學 (元朗)
李新悅 (1A)
東莞學校
葉偉鑫 (5B)
聖公會油塘基顯小學
鍾善恆 (2C)
聖公會青衣?何澤芸小學
陳宜均 (1A)
靈光小學


中學

白金獎

謝家軒 (2A)
崇真書院
鍾可澄 (4E)
可立中學 (嗇色園主辦)
楊芷婷 (3A)
德雅中學
蔡卓熹 (2D)
匯知中學
周曉俐 (2C)
基督教香港信義會信義中學
潘文灝 (1A)
樂善堂梁銶琚書院
余浩正 (1B)
樂善堂梁銶琚書院
余曉鋒 (5B)
東華三院邱金元中學
林倬匡 (5B)
東華三院邱金元中學
滕運 (3A)
東華三院黃鳳翎中學
譚加亮    (1D)
瑪利諾神父教會學校
區凱琳 (4B)
石籬天主教中學
楊穎彤 (4B)
石籬天主教中學
夏羨茵 (3D)
聖士提反女子中學
黃冠穎    (5B)
香港九龍塘基督教中華宣道會鄭榮之中學

金獎

彭?謙 (4B)
崇真書院
鄭鳳淇 (5D)
崇真書院
鍾晉賢 (4E)
可立中學 (嗇色園主辦)
陳曉駿 (3D)
中華傳道會劉永生中學
柯熙裕 (3PTH)
中華傳道會劉永生中學
陳俊賢    (6K)
中華傳道會劉永生中學
魏桐 (2A)
中華基督教會譚李麗芬紀念中學
張卓琳 (1B)
中華基督教會銘基書院
洪翔 (4D)
廖寶珊紀念書院
勞澤森 (5B)
廖寶珊紀念書院
陳康濂 (5D)
廖寶珊紀念書院
姚映嵐 (3C)
將軍澳官立中學
關子程 (4L)
天主教崇德英文書院
鄧靖翹 (3AD Group 1)
天主教郭得勝中學
黃一明 (5BCD Group 1)
天主教郭得勝中學
吳穎琳 (5BCD Group 1)
天主教郭得勝中學
潘梓傑 (5BCD Group 4)
天主教郭得勝中學
陳堉祺 (3D)
佛教孔仙洲紀念中學
劉亮延 (1C1)
佛教志蓮中學
岑溥喬 (1C1)
佛教志蓮中學
韋浚 (2A)
佛教志蓮中學
黃禧龍 (5綠)
佛教志蓮中學
倪德恩 (4C)
何東中學
楊紫婷 (4C)
何東中學
謝文朗 (2B)
匯知中學
楊定維 (4B)
匯知中學
孫思濤 (4B)
匯知中學
鄭詩曉 (2CD2(謝))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
周漪琪 (3AB1(安))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
梁曉嵐 (3AB1(安))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
李虹 (1E)
基督教香港信義會信義中學
鄭朗軒 (2C)
基督教香港信義會信義中學
譚詩茵 (2C)
樂善堂梁銶琚書院
麥智賢 (3A)
恩平工商會李琳明中學
陳紀正 (1A)
民生書院
何俊樂 (2A)
民生書院
梁凱晴 (3A)
民生書院
彭穎希 (1B)
東華三院甲寅年總理中學
陳浚榮 (3D)
東華三院甲寅年總理中學
畢映月 (4B)
東華三院邱金元中學
林雅詩 (4B)
東華三院邱金元中學
林綺雯 (4D)
東華三院邱金元中學
黎樂瑤 (5B)
東華三院邱金元中學
吳妙? (3B)
梁式芝書院
鄒小姿 (1D)
沙田蘇浙公學
朱悅樺 (3A)
沙田蘇浙公學
何孟渝 (3A)
沙田蘇浙公學
徐海柔 (3B)
沙田蘇浙公學
周曉彤 (3C)
沙田蘇浙公學
黃寶淇    (1A)
瑪利諾神父教會學校
陳靄琳    (1D)
瑪利諾神父教會學校
陳漢釗 (2A)
瑪利諾神父教會學校
曾樂瑤 (4A)
石籬天主教中學
湛海藍 (1L)
聖保祿學校 (中學部)
連樂晴 (1S)
聖保祿學校 (中學部)
楊欣澄 (1T)
聖保祿學校 (中學部)
林沛穎 (2S)
聖保祿學校 (中學部)
蘇洵揚 (2S)
聖保祿學校 (中學部)
李曉怡 (2S)
聖保祿學校 (中學部)
趙睿萱 (2S)
聖保祿學校 (中學部)
魏曉彤 (2T)
聖保祿學校 (中學部)
吳芷翹 (3S)
聖保祿學校 (中學部)
余昕憧 (3T)
聖保祿學校 (中學部)
黃盈嘉 (3T)
聖保祿學校 (中學部)
陳立橋 (5(1))
聖保羅書院
馮正 (S2A)
聖公會基孝中學
韋智剛 (1B)
聖公會曾肇添中學
葉子銳 (1A)
聖公會林裘謀中學
戴維 (1A)
聖公會林裘謀中學
黃子柔 (1A)
聖公會林裘謀中學
黃思琪 (3A)
聖公會林裘謀中學
張芷菁 (3A)
聖公會林裘謀中學
麥嘉桓 (1b)
聖士提反女子中學
羅碧茹 (1x)
聖士提反女子中學
吳臻 (2c)
聖士提反女子中學
余穎怡 (2x)
聖士提反女子中學
劉雪瑩 (3C)
聖士提反女子中學
劉詠琦 (4b)
聖士提反女子中學
黃建銘 (1D)
聖伯多祿中學
鍾怡婷 (3RB)
聖伯多祿中學
蘇曉琳 (4B)
聖伯多祿中學
江杰文 (4D)
聖伯多祿中學
吳?榮 (3C)
聖言中學
黃焯淇 (1C2)
英華女學校
黃小慧 (3A)
荔景天主教中學
邱威達 (2C大)
觀塘瑪利諾書院
尹俊傑 (3A)
觀塘瑪利諾書院
鄧綱 (2C)
馬鞍山崇真中學
劉坤濤 (2C)
馬鞍山崇真中學
伍詠榆 (3C)
馬鞍山崇真中學
康烏日根達來 (2D)
香島中學
趙恒 (1B)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
李家成 (3A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
郭陽輝 (3A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
鍾銀珍 (3D)
香港神託會培敦中學
陳凱桐 (1D)
香港真光書院
黃穎? (2C)
香港道教聯合會圓玄學院第一中學
符耕源 (2C)
香港道教聯合會圓玄學院第一中學
吳海伶 (3D)
香港道教聯合會圓玄學院第一中學
方妍 (1E)
賽馬會體藝中學

銀獎

羅寶儀 (3B)
孔教學院大成何郭佩珍中學
譚卓雯 (1A)
仁濟醫院羅陳楚思中學
吳衍穎 (3A)
嶺南衡怡紀念中學
周凱晴 (1A)
宣道中學
吳嘉瑩 (1A)
妙法寺劉金龍中學
彭欣羨 (1C)
佛教大雄中學
張欣雨 (2B)
佛教何南金中學
吳子風 (2A)
佛教葉紀南紀念中學
張栩銧 (1B)
五旬節林漢光中學
林雋龍 (2A)
五邑司徒浩中學
竺婷婷 (3B)
基督教香港信義會心誠中學
蔡爾光 (8D)
拔萃男書院
陳子桁 (1A)
救恩書院
高紫晴 (1B)
救恩書院
管樂瑤 (1D)
東華三院吳祥川紀念中學
蕭詠恆 (S2C)
福建中學 (小西灣)
許雅斯 (1B)
粉嶺禮賢會中學
黃杰 (1CD(1))
皇仁舊生會中學
黃展晴 (1E)
順利天主教中學
張煒燊 (2D)
順利天主教中學
黃奇龍 (2A)
順德聯誼總會胡兆熾中學
鄭思琪 (三仁)
閩僑中學
朱樂行 (2H)
聖士提反書院
翁朗熹 (2B)
聖文德書院
周芷清 (3C)
迦密主恩中學
鄭子慶 (1C)
迦密愛禮信中學
王竑迪 (2A)
長沙灣天主教英文中學
霍蕙心 (1B1)
香港中國婦女會馮堯敬紀念中學
鄭卓妮 (DS5I_CHIN_S_CCY)
香港華人基督教聯會真道書院 (中學部)
YADAV ANJALE (5G CNC)
香港聖瑪加利女書院
蔡英瑋 (2AB2)
裘錦秋中學(葵涌)

MATH i-Learner

Platinum 白金獎


張寶至 (1C)
Kwong Ming School
鄭保珊 (1A)
Kwong Ming School
鄺穎嘉 (6B)
S.K.H. Chu Oi Primary School

Gold 金獎

劉子樂 (1C)
Kwong Ming School
陳嘉嬉 (2B)
S.K.H. Chu Oi Primary School
廖略登 (2D)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
呂俊鴻 (1B)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
黃嘉怡 (1B)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
王振邦 (1E)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
麥宇軒 (1A)
Sau Mau Ping Catholic Primary School



Cross Curricular i-Learner

Platinum 白金獎


CHAN PUI LAM (4CD1)
Assembly of God Hebron Secondary School
LAW LOK YIN (Eng.5A)
Baptist Wing Lung Secondary School
CHAN CHUN KIT (S2E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
CHEUNG WAI LAM (S2E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
LEUNG WING CHEUNG CHRIS (1CD Group 1)
Kwok Tak Seng Catholic Secondary School
YUEN TSZ HIN (3F)
S.K.H. Chan Young Secondary School
LEE CHEUK LAM (3F)
S.K.H. Chan Young Secondary School
NG KWAN SHU (3A)
Sing Yin Secondary School
LEUNG YEE LING (1y)
St. Stephen's Girls' College
MAK KA WUN NICOLA (1a)
St. Stephen's Girls' College

Gold 金獎

KE ANHONG (4CD1)
Assembly of God Hebron Secondary School
LEUNG YEE TING (5CD2)
Assembly of God Hebron Secondary School
YAM LOK HIM (Eng.4C)
Baptist Wing Lung Secondary School
LI TSZ CHUNG (Eng.5A)
Baptist Wing Lung Secondary School
NG SIN YEE (S1E4)
C.C.C. Chuen Yuen College
WONG SIYA (S2E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
KWOK SHEUNG CHIT (S2E4)
C.C.C. Chuen Yuen College
HO YUET YAN (2D)
C.C.C. Ming Kei College
CHAN SZE TUNG (3EN3)
C.C.C. Ming Kei College
TONG KIM LAI (3A)
Caritas Fanling Chan Chun Ha Secondary School
LAW HEI CHIT (S1 - Group D)
ECF Saint Too Canaan College
LAU HOI CHING (1CD Group 2)
Kwok Tak Seng Catholic Secondary School
LAU SZE YI (1CD Group 1)
Kwok Tak Seng Catholic Secondary School
LIMBU ELISA (4D)
Madam Lau Kam Lung Secondary School of Miu Fat Buddhist Monastery
YEUNG TSZ TUNG ARIEL (6B)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
HUI TING WAI (3C)
Queen's College
NG HO YU (3B)
Queen's College
NG SHING HIM (3A)
Queen's College
TAM ROCKY LOK KI (3F)
S.K.H. Chan Young Secondary School
HO ON YEE (3F)
S.K.H. Chan Young Secondary School
CHAN WING YAN (2K)
S.K.H. Chan Young Secondary School
WONG CHUN TING (3A)
St. Paul's College
LAW PIK YU (1x)
St. Stephen's Girls' College
YEUNG CHUN MING (3A)
T.W.G.Hs. S. C. Gaw Memorial College
HO YUK HEI EUGENE (4A)
The Chinese Foundation Secondary School
YUNG HONG TING (1A)
The Chinese Foundation Secondary School
MUI CHUN WING (4A)
The Chinese Foundation Secondary School
CHENG CHUN NOK (3E)
The Chinese Foundation Secondary School



DSE

Platinum 白金獎


WONG CHUN HO (4D)
Kwun Tong Maryknoll College
IP CHI CHIU (5C)
Kwun Tong Maryknoll College
CHANG TSZ HIN (5B)
Kwun Tong Maryknoll College
NG KWUN CHUNG (4B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
NG KA WAI (4B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LAI LOK YIU (4B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LEE HON CHUEN (5A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School

Gold 金獎

LUI JUSTIN HEI YEUNG (4I-ENG-YLL)
HKMA David Li Kwok Po College
CHAN YAT LONG (5D)
Kwun Tong Maryknoll College
CHEUNG CHUN LOK (5B)
Kwun Tong Maryknoll College
LEUNG CHIU YUEN (5B)
Kwun Tong Maryknoll College
NG KA WAI (4B)
Kwun Tong Maryknoll College
FU SIN YAN (4B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
YAN KIT YU (5A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHEUNG HOI TING (5G1)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHOY YIU SUM (5G1)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
POON TSZ YI (4B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
YANG SHUT PANG (4G3)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
HO MEI TING (4G2)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LEUNG LOK HEI (6C)
Pentecostal School



智愛文言文

Platinum 白金獎


張國富 (5E)
荔景天主教中學

Gold 金獎

鄭弘澤 (5E-5L-5M-5P-5W-CHIN-)
香港管理專業協會李國寶中學
黎澤朗 (4D-4I-4R-4S-CHIN-LC)
香港管理專業協會李國寶中學
鄧子晴 (4E)
荔景天主教中學
許猷晉 (5E)
荔景天主教中學
鍾凌霜 (5E)
荔景天主教中學
何海晴 (5E)
荔景天主教中學
蘇俊瑋 (3R)
循道中學
吳卓君 (5A)
保良局董玉娣中學