第二十五屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮

On 5th March, 2017, the 25th i-Learner Prize Presentation Ceremony was held at Rayson Huang Theatre at the University of Hong Kong. There were approximately 1,000 participants including prize winners and parents, while over 30 school principals and teachers attended the ceremony. We were delighted to have Prof. Kwok Bit Chee from the Chinese University of Hong Kong as our honorable guest to deliver a speech and to present prizes. (Click https://goo.gl/Wpd7EPto see photos from the ceremony!)

Users across our 6 most popular e-learning platforms—Reading i-Learner, Chinese i-Learner, Mathematics i-Learner, Cross Curricular i-Learner and DSE i-Learner— were presented Platinum Awards, Gold Awards, and Silver Awards. Top School Awards and Excellent Teacher Awards were also presented.

At the ceremony, Prof. Kwok Bit-Chee shared his own experiences of mastering Chinese and gave invaluable advice to students who wanted to excel in Chinese language. To invigorate interest in learning, Prof. Kwok incorporated his hobbies into further studies and teaching at different institutions. His wide range of hobbies include astronomy, archeology and studies in Oracle bone script. Last but not least, his little piece of advice to students was “be devoted and faithful to your interests, then you will find your way by fulfilling your potential.”

The most exciting part of the ceremony must be “You’re a talent” Competition 2017 Final. The 6 finalists for both primary and secondary sessions passed the preliminary round by winning through the public and professional voting at i-Learner’s newly developed Activity Platform. Apart from enjoying the live performances on stage, all attendees were eligible to vote for their favorite performers through polling on i-Learner’s new app called Interactive Platform. Results of the Final are as follows:

Prize School Name Performance
Primary 1st S.K.H. Chu Oi Primary School CHAN KA HEI Singing
2nd Po Leung Kuk Camões Tan Siu Lin Primary School SHUM LOK YI Harmonica playing
3rd Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School KONG MAN LOK Story Telling
Secondary 1st Christian Alliance Cheng Wing Gee College NG LAI YING REBECCA Chinese Dance
2nd Ma On Shan Tsung Tsin Secondary School SIU YIK MAN Voice Casting
3rd S.K.H. Lam Kau Mow Secondary School Wong Hong Chai Guitar playing

The launch ceremony of Hong Kong Reads was also held on that day. We were pleased to have school principals and teachers with us to officiate the start off of many exciting activities of Hong Kong Reads in 2017-18.

Another highlight of the day was definitely the Lucky Draw. Thanks to our business sponsors, BIODERMA and SPI, the prizes were undoubtedly very attractive. What was more, we were honored to have Mr. Wong Chi Keung and Mr. Joseph Yee Kin Wah, Principals of Sing Yin Secondary School and Kwun Tong Maryknoll College respectively, to draw the prizes for us.

i-Learner is committed to making e-learning an ever more interactive, effective and efficient channel of learning in response to the unfailing support of principals, teachers, parents and students.

See you at the 26th prize presentation ceremony in July 2017!

第二十五屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮 (2016-17年度上學期)



第二十五屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮開始

踏入三月,日暖風和的初春正式開始。在2017年3月5日, i-Learner舉辦了第二十五屆的頒獎禮(2016-17學年上學期)。光陰似箭,隨著電子學習科技日漸成熟,二十五屆的i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮見證了i-Learner公司的成長和成熟,也是語言學習與電子學習相結合的里程碑。,

這次頒獎禮假香港大學黃麗松講堂舉行,並很榮幸邀請到香港中文大學中國語文系郭必之教授擔任嘉賓致辭及頒獎。典禮當天,除了近千名同學與家長出席並分享獲獎的喜悅和榮譽外,還有超過三十名校長及老師撥冗出席。各校師生聚首一堂,藉此互相分享電子學習心得之餘,更投入各項活動,打成一片,樂也融融。

在此次頒獎典禮,我們向得獎者頒發了Reading i-Learner、智愛中文平台、天才數學博士平台、Cross Curricular i-Learner及DSE i-Learner六個最受歡迎的電子學習平台的白金獎、金獎及銀獎。此外,我們還頒發「i-Learner全港網上最佳學校」、「最佳老師」兩項大獎。

頒獎典禮嘉賓漢語方言學及歷史語言學專家郭必之教授於致辭時,分享自己兒時對天文地理﹑考古學及甲骨文產生濃厚興趣。他於求學時期對此深入研究,現在更將之融入教學中跟學生交流。他勉勵學生要忠於自己的興趣及堅守自己的信念,發揮個人長處並緊守自己的崗位,將來必會在社會擔當重要的角色。

典禮期間,我們首次採用即時投票系統評選2017 i-Learner全港才藝大賽決賽的冠亞季軍。小學組及中學組各3位獲得決賽資格的同學都透過在i-Learner最新開發的活動平台中進行初賽,由大眾評審和專業評判共同評分選出。他們最終脫穎而出晉身決賽,並於當日登台表演。現場觀眾除了可以親身目睹各參賽者的風采外,更可以善用i-Learner互動平台,投下神聖的一票。以下為決賽得獎名單:

獎項 學校 姓名 表演項目
小學組 冠軍 聖公會主愛小學 陳嘉嬉 唱歌:生命有價
亞軍 保良局陳守仁小學 沈洛頤 口琴演繹:《Serenade》
by Joseph Haydn (約瑟夫•海頓)
季軍 仁愛堂田家炳小學 江彣樂 講故事:三隻小豬
中學組 冠軍 香港九龍塘基督教中華宣道會
鄭榮之中學
伍麗瑩 中國古典舞:《霓裳夢》
亞軍 馬鞍山崇真中學 蕭奕敏 聲演:《女性戰爭與回憶》
季軍 聖公會林裘謀中學 王鏮齊 結他即興表演


本次頒獎典禮也包括了Hong Kong Reads的「齊閱讀」啟動儀式。我們邀請了多位在場的老師一起參加,一同舉起開卷手勢,代表齊閱讀的諾言,一同迎接未來一年Hong Kong Reads精彩豐富的閱讀推廣活動。

典禮結束前的幸運大抽獎更掀起另一浪高潮,其中中學組有幸誠邀聖言中學黃志強校長及觀塘瑪利諾書院余健華校長上台為我們抽出幸運兒。是次抽獎合作夥伴SPI及BIODERMA分別送出的護脊書包及護膚禮盒,獎品十分豐富,令同學和家長都滿載而歸。

想了解頒獎典禮當天的精彩盛況? 立即點擊https://goo.gl/Wpd7EP進入!

邁向第十三個年頭,在各校長﹑老師﹑家長和學生的鼎力支持下,i-Learner將會鍥而不捨地提升內容和功能,加入更多豐富多元的學習模組和嶄新的互動元素,讓學生可以更高效、更開心地學習。

下學期的頒獎典禮會於2017年7月舉行,希望各位同學繼續努力,我們下一屆頒獎典禮再會!


Winner List 獲獎名單

Grand Awards 學校特別大獎

Top School Award (最佳學校大獎)

小學

A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Our Lady's Primary School
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
Holy Angels Canossian School

中學

Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
Pentecostal Lam Hon Kwong School
Queen's College
Kwun Tong Maryknoll College
H.K.T.A. The Yuen Yuen Institute No. 1 Secondary School
S.K.H. Lam Kau Mow Secondary School
Kiangsu-Chekiang College (Shatin)
T.W.G.Hs. Kap Yan Directors' College

Excellent-teacher Awards(優秀教師大獎)

小學

Ms. Chan Siu Ling
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Mr. Chan Wing Wa
CCC Kei Tsun Primary School
Ms. Joyce Ngan
Kwong Ming School
Ms. Leung Suk Yee
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
Ms. Catherine Cheung
Our Lady's Primary School
溫艷顏老師
天神嘉諾撒學校
陳凱婷老師
瑪利諾神父教會學校 (小學部)

中學

Ms. Kwok Mei Ling
Baptist Wing Lung Secondary School
Ms. Ho Wing Lan
Kwun Tong Maryknoll College
Ms. Wong Siu Fun
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
Mr. Eddie Yau
Pentecostal Lam Hon Kwong School
Mr. Eagle Chung
Queens College
周嘉濂老師
東華三院甲寅年總理中學
譚幗英老師
沙田蘇浙公學
易玉蓮老師
聖公會林裘謀中學

Reading i-Learner



小學

Platinum 白金獎


CHAN CHUN YIN JAY (6A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
Derek Yu (2C)
i-Learner school
LO TSZ HEI (5A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
WANG SUM YI (1A)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
CHIU HUI CHING (3B)
Kwong Ming School
WONG HAU LAAM (4A)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHAN SAI HONG MATTHEW (1D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HOI TIK (1D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN CHIN CHING CLARICE (4A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
HO MAN WAI (3E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LO HO LOH (4B)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
CHOI HOI CHUN (3B)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
CHAN YIN TING ETAN (1E)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
FU HOI CHING (2A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
FU NGA CHING (3A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LAM KWAN YIN (3E)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
WONG MEI YING (6A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
NG TSZ WAI ANGEL (2B)
St. Antonius Primary School
WONG CHUNG YAN (6B)
St. Antonius Primary School
LAM CHING YIN (2B)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)

Gold 金獎


WONG CHUNG YAN (1D)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
YEUNG CHI LAAM (2A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
HO KA LONG (3A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
KWOK WING CHI (3A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
TSE SHI HO (3C)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
TANG YIU BIBI (4B)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
CHEUNG CLAUDYA NATASSYA (5A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
TANG YU SUM (5A)
A.D. & F.D.P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
YU CHI CHING (1D)
Choi Wan St Joseph's Primary School
SIN YAN HEI (6D)
Christian & Missionary Alliance Sun Kei Primary School
HO SUM YAU PAMELA (3B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
TSUI YAT YIN (5A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
WONG TSZ KEI (6A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LAI YAT CHING ADRAIN (1A)
Holy Family School
SZE-TO WING (5I)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
WONG MAN YI (6C)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHUNG MAN KIU (1A)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
LEE CHUN YAT (1A)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
YEUNG SAI HONG (3B)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
TANIELU IMMANUEL MARCEL (2A)
Kam Tin Mung Yeung Public School
HON HOI YAN KARINA (3B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHU HIN YUI (3D)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LEUNG PAK HIN (5A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHEUNG JOHANNES (1D)
L.K.W.F.S.L. Wong Yiu Nam Primary School
CHAN YAT HIM (1B)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
LEE PUI YIN (1B)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
MA SUM MIU (2C)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
CHAN CHEUK YAN (4B)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
HO YAN TUNG (5A)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
LEUNG TIM LONG (5C)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
YUNG LAM (6B)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
LIAO KA YI (6C)
Ma On Shan Ling Liang Primary School
YIP WAN EPANGELIE (1E)
Ma Tau Chung Government Primary School
LAM HUI WING (3D)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHEUK CHING SUM (4B)
Ma Tau Chung Government Primary School
KWOK YIP TUNG (4B)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHAN TSZ CHING (5A)
Ma Tau Chung Government Primary School
WONG YIN LAM (6B)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHRISTA CHAN (1E)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
JAMIE CHOY (2C)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
VALERIE TANG (2C)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
LAM HAYDEN (1A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG FU HONG (2A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HEI LONG (2A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LAU ROXANNE (2B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEE YIN HEI CASPER (2B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LUK CHUN YIN TIRON (2D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN WING GI (3A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
NG KWUN HIN CEDRIC (3B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHEUNG CHOI KAN (3D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
TSE YAN KIU (4B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HOI CHING (4B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LO KAI CHING CEDRIC (4D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHOW HOI CHING (5A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG LONG CHUN (5C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
TAM ARES TING KWONG (5D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN BALDWIN HO WAH (6A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEE YIN FUNG EDWARD (6A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
AU HOI YAU (6C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHEUNG CHIU KAI (6C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN CHEUK HIM (6E)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN WAI TING (6E)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEE CHI YING (2E)
Our Lady's Primary School
IP TSZ YAU (3B)
Our Lady's Primary School
XIANG MING CHUN (4A)
Our Lady's Primary School
WONG WAN KEI (4C)
Our Lady's Primary School
NG YIN YUET (5A)
Our Lady's Primary School
CHOW LAI ON (6B)
Our Lady's Primary School
KONG CHEUK HIN MARCUS (1B)
Po Leung Kuk Chee Jing Yin Primary School
LAU YEE DEBBIE (4C)
Po Leung Kuk Chee Jing Yin Primary School
CHEUNG WING YU (1A)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
CHU SHEK CHUN (1A)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
CHUNG PUI CHI (1D)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
KWAN PAAK YIN (2C)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
FU KWAN YUEN LUCAS (2E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
FU YUEN CHI CLEMENCE (2E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LEUNG KELLY (3E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LEUNG YUE HONG (3E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
NGAI CHI CHING (3E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
CHAN WAI KI (4E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
YIM HOI LAM (4E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
YAO KAI YIN KEN (5D)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
CHUNG PUI TING (5E)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LAI KA KIU KASEY (6B)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
WONG SZE KI (6D)
Po Leung Kuk Fung Ching Memorial Primary School
LI HO (3A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
TSE HOI KEI (4A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
TUNG MAN SAN (4D)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
YEUNG VIVIAN LOK YUNG (4D)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
LEE KELDA (5A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
CHEN KYLE (5A)
Po Leung Kuk Lam Man Chan English Primary School
KWONG WING KA (6B)
S.K.H. Chu Oi Primary School
CHAN HO LONG (1B)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
CHIU SZE CHAI (1C)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
KAN WAN KEI (1C)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LIU HIM LOK MATTHIAS (1C)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LUI HIU CHUN (1D)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
SIU WING YEE (1E)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
YEUNG TSZ YING (1F)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
WANG YUE (2A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
TANG YEE KWAN (2B)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
ZIEA ZHUO FENG (3B)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
FONG PAK HIM (5A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LI HOI MING (1A)
S.K.H. St. John's Primary School
TSANG HIN CHING (1B)
S.K.H. St. John's Primary School
CHEUNG LOK SUM (4F)
S.K.H. St. John's Primary School
LY TSZ YING (1A)
St. Antonius Primary School
LAI CHEUK LONG (2A)
St. Antonius Primary School
YU YAN TUNG (2B)
St. Antonius Primary School
LEE WING TUNG (3B)
St. Antonius Primary School
CHEUNG TING CHIU (4A)
St. Antonius Primary School
HO YAT MAN (5A)
St. Antonius Primary School
LAW CHIN PANG (6A)
St. Antonius Primary School
SUNG YUEI KIU (6A)
St. Antonius Primary School
LEE TUNG TAT (6D)
St. Antonius Primary School
LAW CHI YIN (4C)
St. Patrick's Catholic Primary School (Po Kong Village Road)
MAN SZE CHING (5B)
St. Rose of Lima's School
LAU LAI SHEUNG (6C)
St. Rose of Lima's School
NG KWUN YIN (4B)
T.W.G.Hs. Wong See Sum Primary School
HO YIU HIN (1C)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
CHAN SUM YAU (2E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
HE LOK YIU (3E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
TSUI KAI PONG (4A)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
WONG WEN HEI COWEN (4A)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
CHEUNG TSZ CHING (4E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
WONG HOI CHING (5C)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
WONG SUM YIN KENNICE (6A)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
ZHANG CHAK HANG (4C)
Tung Koon School
CHOW YAN YIN (1C)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
KONG MAN LOK (1E)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
VAN AMELSFOORT SAMMI (1E)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
KWOK HANG KIU (2B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
CHAN CHENG YIN (2E)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
SHER TSZ HIM (3E)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
LEUNG WANG HIM (5B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School

Silver 銀獎


LAM HIU SUN (2D)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
WONG YIN CHUN (3C)
C.C.C. Kei Tsun Primary School
HO YU TIM (3D)
Canossa Primary School
YIP SUM YU (1D)
Chinese Methodist School (North Point)
CHUNG MING YEE VICTORIA (2A)
Chinese Methodist School (North Point)
CHENG CHUN HIN ALVIN (4C)
Choi Wan St Joseph's Primary School
LI HE (1A)
Fung Kai No.1 Primary School
CHAN WING YAN (2C)
Fung Kai No.1 Primary School
FONG FONG TRINITY (2D)
H.K.T.A. Shun Yeung Primary School
YEUNG HUNG YU (3E)
HKMLC Ming Tao Primary School
CHENG SUET YI (1A)
HKMLC Wong Chan Sook Ying Memorial School
CHAN HIU SUET (4B)
HKMLC Wong Chan Sook Ying Memorial School
CHAN KA CHUN (1A)
Hop Yat Church School
HO MAN CHING (3B)
Hop Yat Church School
LI CHOI TING CHARLOTTE (5A)
Lam Tin Methodist Primary School
LAM HEI SHUN SEAN (1B)
Ng Clan's Association Tai Pak Memorial School
MAK CHUNG TING (1A)
Po Leung Kuk Lam Man Chan English Primary School
LAM TSUN HEI (2A)
Po Leung Kuk Lam Man Chan English Primary School
WONG SUET HANG (Hong Kong)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
WU CHING LONG (1B)
Po Leung Kuk Tin Ka Ping Primary School
FUNG SHEUNG LAM (3A)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
LO WING SUN (1A)
S.K.H. Chu Oi Primary School
MOK WING SUM CLARA (2C)
S.K.H. Chu Oi Primary School
CHAN XIN YI (3B)
S.K.H. Kei Yan Primary School
NG JAYDEN (1C)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
CHAN HIU TUNG (2C)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
TSE WAI SZE (3A)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
JERRY LAI (1D)
S.K.H. Tsing Yi Estate Ho Chak Wan Primary School
FUNG CHUN KIU (2F)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
HUANG KA YI (1B)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
WU CHEUK NING (4A)
Shaukiwan Tsung Tsin School
WONG YIN CHUN EDMUND (P1A)
St. Joseph's Anglo-Chinese Primary School
KWAN SIN TUNG (2C)
Tai Po Old Market Public School
SIU TSZ YAT (2H)
Tsung Tsin Primary School And Kindergarten
LI LINDA (1A)
Tung Koon School
LIEN HO TING (1E)
Ying Wa Primary School
YIP SAU FUNG ELLI (2B)
Yuen Long Po Kok Primary School


中學

Platinum 白金獎


CHAN CHEUK YIN (2A)
C.C.C. Yenching College
WAI TSUN (2Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
YAU WAI TAT (2CD)
Kwun Tong Maryknoll College
WAN CHUN KIT (3A)
Kwun Tong Maryknoll College
NG HOI CHING (1A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
DONG MY HANG MANDY (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHAN HIU SI ELLEN (1A)
Our Lady's College
TAM CHI YUET JOYCE (1A)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
KWAN LING FUNG (1D)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
LAI YIN CHING (3A)
Po Leung Kuk Celine Ho Yam Tong College
CHENG MAN LOK (2B)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
LEE MING HO (1C)
Queen's College
CHAN TSUN HIM (S3 ENG RB)
St. Peter's Secondary School

Gold 金獎


CHOI LOK MAN (3D)
C.C.C. Kei San Secondary School
LAI KONG CHUN (1B)
C.C.C. Mong Man Wai College
YIU HO YIN (1B)
C.C.C. Mong Man Wai College
NG CHING (2C)
C.C.C. Mong Man Wai College
LEUNG YING MAN (2A)
C.C.C. Yenching College
CHAN CHAK HIM (5B)
C.C.C. Yenching College
SHUM PO KIU (1Red)
Chi Lin Buddhist Secondary School
LAU LEONG YIN (1Yellow)
Chi Lin Buddhist Secondary School
CHAN CHUN WA (2Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
LAU CHUNG MAU (2Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
LOCK YIU LAM ANSON (4Red)
Chi Lin Buddhist Secondary School
LAU CHUNG HEI (6Blue)
Chi Lin Buddhist Secondary School
CHAU KAI HIN (2J)
Clementi Secondary School
HO TSZ CHING (3S2)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
LIU YUEN YING (3S2)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
CAI KAI HING (1C Remedial)
FDBWA Szeto Ho Secondary School
GUAN MAN CHING (1AG1)
Hon Wah College
MOK HO CHEUNG (1BG1)
Hon Wah College
HUANG MANTONG (1C)
Kiangsu-Chekiang College
HO KOBE ANDRE CHAN (3B)
Kiangsu-Chekiang College
HU KA HEI (1C)
Kwun Tong Maryknoll College
WONG YIU KWAN (2A)
Kwun Tong Maryknoll College
SHIU CHUN HANG (2B)
Kwun Tong Maryknoll College
KAN KA TUNG (3A)
Kwun Tong Maryknoll College
NG CHIK LUN (3B)
Kwun Tong Maryknoll College
LAU ON NI (1A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LEUNG WAN SZE (1A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
YIP CHEUK LAM (1A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHU MING LUNG (1B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
TAM KIU YEUNG (2A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHOY KA WING (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
NGAN WING LAM (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LEUNG ON YING (3C)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LAW YUEN CHUI (2A)
Madam Lau Kam Lung Secondary School of Miu Fat Buddhist Monastery
NG YIN NI (1G6)
Pentecostal School
LAU TSZ YU (3A)
Po Leung Kuk Celine Ho Yam Tong College
WONG CHIN YAU (1A)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
CHEUNG CHI YI (1B)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
CHUNG PUI HEI KAREN (1B)
Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College
LEUNG KWAN HO (1A)
Queen's College
HO CHONG NAM (1C)
Queen's College
SZETO HONG KIU (1C)
Queen's College
TSE WING IP (1C)
Queen's College
HICKS DANIEL LEE (1D)
Queen's College
TANG SHING WA (1D)
Queen's College
WU SI HAN (2A)
Queen's College
HO TIK HONG ADRIAN (2B)
Queen's College
MAK KA MING (2C)
Queen's College
CHAN HIN YIN (2D)
Queen's College
CHEN YIFAN (2D)
Queen's College
YIP MING FUNG (2D)
Queen's College
SIU MAN HEI (1AB - 3)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
LEE WAN YIN (1CD - 1)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
CHAN LEE TING (2AB - 1)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
CHAN VINCCI (3AB - 1)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
CHAU YIK SHAN (3AB - 1)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
CHUI TSAN NOK (1A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
TANG KA HEI (1A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
WEI CHI KONG (1B)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LAU HOI KIU (1E)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHAN CHEUK LONG JULIAN (2F)
St. Paul's College
CHAN TSZ HEI (1D)
St. Peter's Secondary School
WONG KIN MING (1D)
St. Peter's Secondary School
WU LOK HEI TERENCE (1D)
St. Peter's Secondary School
SHU MAN FUNG MATHEW (S1 ENG G4)
St. Peter's Secondary School
SIN CHUN YIN (S3 ENG RA)
St. Peter's Secondary School
LAM TSZ KIU (1D)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
POON KA KIT (3A)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
BUT YING YUET (4B)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
TSE WAI CHUEN (1B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LI TSZ KIT (2A)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
PANG KING YIN (2B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
WONG DAVID (3A)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College

Silver 銀獎


CHEN CHUEN FUNG (1B)
Buddhist Ho Nam Kam College
LI HON NOK (1A)
Buddhist Tai Hung College
SU QIAOJUN (2A)
Caritas Fanling Chan Chun Ha Secondary School
YAP YIK YIN (2B)
Cognitio College (Kowloon)
IP CHEUK KIU (1B)
Fung Kai No.1 Secondary School
WONG WAI KI (3A1)
HKCWC Fung Yiu King Memorial Secondary School
LAM PUI CHAK (1B)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
LAI KA WAI (1B)
Jockey Club Ti-I College
YAU MAU KIN (2A)
Po Kok Secondary School
SHEN HAOLONG (1C)
Po Leung Kuk C W Chu College
NG TIN YU (3A)
S.K.H. Holy Carpenter Secondary School
LEE HIN MAN (2D)
Shatin Pui Ying College
HUNG YIN TING CATHERINE (1C)
T.W.G.Hs. Kap Yan Directors' College
YU WAI LAM (1B)
Tseung Kwan O Government Secondary School

智愛中文平台



小學

白金獎

莊知舟 (3A)
中華基督教會基法小學 (油塘)
吳逸曦 (4A)
中華基督教會基法小學 (油塘)
蘇詩楹 (4B)
中華基督教會基法小學 (油塘)
吳靄凝 (6A)
中華基督教會基法小學 (油塘)
陳穎恩 (2D)
保良局陳守仁小學
黃元熙 (5B)
保良局陳守仁小學
趙煦晴 (3B)
光明學校
王曉瑩 (3A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
朱軒銳 (3D)
九龍灣聖若翰天主教小學
陳定立 (5B)
循道學校
郭殷睿 (2DI)
基督教香港信義會宏信書院
陳世匡 (1D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃凱荻 (1D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃曦朗 (2A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
張樂琛 (4F)
聖公會聖約翰小學
廖潁珊 (5A)
聖公會聖米迦勒小學
蘇妍心 (1M)
聖公會聖雅各小學
杜穎琛 (5F)
聖公會蒙恩小學
黃英澤 (6A)
聖公會蒙恩小學
黃喜揚 (6A)
藍田循道衛理小學

金獎

黃梓皓 (1A)
中華基督教會基法小學 (油塘)
蘇詩榆 (4A)
中華基督教會基法小學 (油塘)
鄭淑慧 (4B)
中華基督教會基法小學 (油塘)
張偉熙 (1D)
世界龍岡學校黃耀南小學
蔡忻希 (1C)
保良局朱正賢小學
吳偉樂 (4B)
保良局朱正賢小學
鄧焯培 (6c)
保良局雨川小學
曾靖荍 (1A)
保良局陳守仁小學
李婧彤 (1C)
保良局陳守仁小學
黃俊殷 (1C)
保良局陳守仁小學
陳子榮 (2B)
保良局陳守仁小學
黎柏賢 (2B)
保良局陳守仁小學
鄭智元 (3A)
保良局陳守仁小學
黎駿 (3B)
保良局陳守仁小學
羅添 (3C)
保良局陳守仁小學
單俊禧 (3D)
保良局陳守仁小學
莊子寬 (4A)
保良局陳守仁小學
黃敏嘉 (4C)
保良局陳守仁小學
杜亦朗 (4D)
保良局陳守仁小學
蔣承軒 (4D)
保良局陳守仁小學
楊灝軒 (4E)
保良局陳守仁小學
李朗熙 (5A)
保良局陳守仁小學
劉頌德 (5A)
保良局陳守仁小學
鄭天心 (5C)
保良局陳守仁小學
林華軒 (6B)
保良局陳守仁小學
董心悅 (6C)
保良局陳守仁小學
陳浩宇 (1C)
保良局莊啟程小學
高天宇 (2A)
保良局莊啟程小學
馮博睿 (2B)
保良局莊啟程小學
劉俊皓 (2D)
保良局莊啟程小學
馮家樂 (5D)
光明學校
陳井然 (2E)
仁愛堂田家炳小學
佘梓謙 (3E)
仁愛堂田家炳小學
施美帆 (2B)
合一堂學校
葉蕙儀 (五智)
天佑小學
趙詠兒 (1A)
天神嘉諾撒學校
張心紀 (1C)
天神嘉諾撒學校
李栩彤 (3C)
天神嘉諾撒學校
梁善桐 (5C)
天神嘉諾撒學校
余稚晴 (1D)
彩雲聖若瑟小學
王鈊沂 (1A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
李浩揚 (2A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
施震楠 (2A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
楊家灝 (3A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
李家毅 (4D)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
李浩樂 (4D)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
陳朗喬 (1A)
九龍灣聖若翰天主教小學
唐一可 (1B)
九龍灣聖若翰天主教小學
陳濼希 (1C)
九龍灣聖若翰天主教小學
張永希 (1D)
九龍灣聖若翰天主教小學
李兆朗 (2C)
九龍灣聖若翰天主教小學
謝雨澄 (2E)
九龍灣聖若翰天主教小學
曾康溢 (3C)
九龍灣聖若翰天主教小學
唐乙玄 (4E)
九龍灣聖若翰天主教小學
張鈞喬 (5A)
九龍灣聖若翰天主教小學
許諾添 (5C)
九龍灣聖若翰天主教小學
黃子晴 (5E)
九龍灣聖若翰天主教小學
陳建皓 (6A)
九龍灣聖若翰天主教小學
董家雯 (6E)
九龍灣聖若翰天主教小學
岑愷晴 (2C)
循道學校
林立宇 (3A)
循道學校
陳靖軒 (3D)
循道學校
徐珞銦 (1B)
北角循道學校
童皓天 (6RH)
基督教香港信義會宏信書院
林訟浠 (1A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
謝昕皓 (1C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
謝芊芊 (1D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
林英翰 (2A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃賦康 (2A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
李玹 (2B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
劉希晨 (2B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
陸俊賢 (2D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
張晨希 (3A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
伍冠搴 (3B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
陳芊澄 (4A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃凱晴 (4B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
羅棨政 (4D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃瀅 (6C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
歐海柔 (6C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
謝嘉譽 (6D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
薩伊翔 (3E)
福建中學附屬學校
林星語 (5A)
福建中學附屬學校
王筠婷 (6A)
福建中學附屬學校
鄺穎嘉 (6B)
聖公會主愛小學
蔡家灝 (1C)
聖公會聖米迦勒小學
黃紀瑤 (2A)
聖公會聖米迦勒小學
莊綽穎 (2B)
聖公會聖米迦勒小學
陳漣漪 (5A)
聖公會聖米迦勒小學
吳詠詩 (6A)
聖公會聖米迦勒小學
潘梓宇 (3A)
聖公會聖雅各小學
蘇浚詩 (4A)
聖公會聖雅各小學
戴卓嵐 (3B)
聖公會蒙恩小學
凌千涵 (6D)
聖公會蒙恩小學
黎一正 (1A)
聖家學校
鄧鎧棋 (3A)
藍田循道衛理小學
譚子豐 (3A)
藍田循道衛理小學
古芷澄 (6A)
藍田循道衛理小學
黃汝瑩 (6A)
藍田循道衛理小學
譚子盈 (6A)
藍田循道衛理小學
鄭芷殷 (DS2Y)
香港華人基督教聯會真道書院 (小學部)
利昕朗 (DS3T)
香港華人基督教聯會真道書院 (小學部)
梁澤朗 (FS1R)
香港華人基督教聯會真道書院 (小學部)
利昕樂 (FS2T)
香港華人基督教聯會真道書院 (小學部)
鍾睿庭 (1B)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學

銀獎

張穎儀 (2C)
中華基督教會灣仔堂基道小學
香詠希 (3A)
三水同鄉會禤景榮學校
廖庭欣 (4B)
嶺南大學香港同學會小學
李炯弘 (4A)
天主教聖華學校
呂本穎 (4E)
九龍塘學校 (小學部)
潘俊軒 (1B)
基督教宣道會宣基小學
鄭雪怡 (1A)
港澳信義會黃陳淑英紀念學校
梁詩慧 (1L)
救世軍田家炳學校
楊柏浩 (2D)
救世軍田家炳學校
黎穎怡 (3A)
東華三院姚達之紀念小學 (元朗)
陸敏晴 (3C)
東華三院冼次雲小學
李新悅 (1A)
東莞學校
林秀慧 (5E)
秀茂坪天主教小學
郭雅婷 (2D)
聖公會主愛小學
葉偉鑫 (5B)
聖公會油塘基顯小學
伍鍵濠 (2D)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
彭雅文 (5B)
聖公會青衣?何澤芸小學
陳宜均 (1A)
靈光小學
周可翹 (3E)
香港真光中學 (小學部)
黃皓祺 (2D)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學


中學

白金獎

鍾可澄 (4E)
可立中學 (嗇色園主辦)
陳俊賢    (6K)
中華傳道會劉永生中學
方詠昕 (6P)
天主教崇德英文書院
鄭培曦 (6P)
天主教崇德英文書院
潘梓傑 (5BCD Group 4)
天主教郭得勝中學
劉亮延 (1C1)
佛教志蓮中學
陳曉恩 (5B)
何東中學
楊芷婷 (3A)
德雅中學
謝文朗 (2B)
匯知中學
蔡卓熹 (2D)
匯知中學
余浩正 (1B)
樂善堂梁銶琚書院
彭穎希 (1B)
東華三院甲寅年總理中學
畢映月 (4B)
東華三院邱金元中學
吳芷翹 (3S)
聖保祿學校
徐一峻 (6(2))
聖保羅書院
麥嘉桓 (1b)
聖士提反女子中學
夏羨茵 (3D)
聖士提反女子中學
江杰文 (4D)
聖伯多祿中學
馮澤銘 (5D)
聖伯多祿中學
曾志鵬    (1D)
迦密中學
袁嘉煒 (2D)
香島中學
李家成 (3A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
許美淇 (2D)
香港道教聯合會圓玄學院第一中學

金獎

莫佩淇 (4B)
崇真書院
鍾晉賢 (4E)
可立中學 (嗇色園主辦)
柯熙裕 (3PTH)
中華傳道會劉永生中學
陳康濂 (5D)
廖寶珊紀念書院
姚映嵐 (3C)
將軍澳官立中學
關子程 (4L)
天主教崇德英文書院
譚灝楷 (3C)
佛教孔仙洲紀念中學
陳昕瑤 (3D)
佛教孔仙洲紀念中學
陳堉祺 (3D)
佛教孔仙洲紀念中學
岑溥喬 (1C1)
佛教志蓮中學
韋浚 (2A)
佛教志蓮中學
黃禧龍 (5綠)
佛教志蓮中學
尹子欣 (5A)
何東中學
熊茹 (5A)
何東中學
陳宛玟 (6A)
德雅中學
孫思濤 (4B)
匯知中學
周漪琪 (3AB1(安))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
李嘉瑩 (2D)
基督教香港信義會信義中學
曾鈞雄 (2D)
基督教香港信義會信義中學
潘文灝 (1A)
樂善堂梁銶琚書院
譚詩茵 (2C)
樂善堂梁銶琚書院
胡泳芝 (3A)
樂善堂梁銶琚書院
蕭佳迪 (4A)
樂善堂梁銶琚書院
吳佳城 (5A)
樂善堂梁銶琚書院
孫詩韻 (5C)
樂善堂梁銶琚書院
朱靖恆 (7S)
拔萃男書院
黃靜 (3A)
恩平工商會李琳明中學
陳子桁 (1A)
救恩書院
陳泓亮 (1A)
民生書院
陳詠琳 (1B)
東華三院甲寅年總理中學
孔彥婷 (1C)
東華三院甲寅年總理中學
林雅詩 (4B)
東華三院邱金元中學
林綺雯 (4D)
東華三院邱金元中學
黃琮皓 (6B)
東華三院邱金元中學
陳嘉俊 (3C)
東華三院黃鳳翎中學
朱悅樺 (3A)
沙田蘇浙公學
周曉彤 (3C)
沙田蘇浙公學
黃寶淇    (1A)
瑪利諾神父教會學校
陳靄琳    (1D)
瑪利諾神父教會學校
譚加亮    (1D)
瑪利諾神父教會學校
陳漢釗 (2A)
瑪利諾神父教會學校
尹佳儀 (S2D)
福建中學 (小西灣)
周可欣 (S4B)
福建中學 (小西灣)
周澤銘 (S4B)
福建中學 (小西灣)
劉殷演 (1B)
順利天主教中學
楊常希 (2D)
順利天主教中學
鄭家文 (3D)
順利天主教中學
鄧卓敏 (1P)
聖保祿學校
連樂晴 (1S)
聖保祿學校
楊欣澄 (1T)
聖保祿學校
侯欣彤 (2L)
聖保祿學校
李曉怡 (2S)
聖保祿學校
魏曉彤 (2T)
聖保祿學校
石蔚鈴 (3A)
聖保祿學校
余晴欣 (5P)
聖保祿學校
戴祝均 (6U)
聖保祿學校
林加凱 (S2A)
聖公會基孝中學
鄧嘉曦 (1A)
聖公會曾肇添中學
王綽琳 (2A)
聖公會林裘謀中學
馮靖恩 (2A)
聖公會林裘謀中學
范欣頎 (3A)
聖公會林裘謀中學
張芷菁 (3A)
聖公會林裘謀中學
陳逸濤 (3A)
聖公會林裘謀中學
黃思琪 (3A)
聖公會林裘謀中學
蔡錦德 (3A)
聖公會林裘謀中學
湯欣霖 (3C)
聖公會林裘謀中學
李倩琳 (2x)
聖士提反女子中學
劉詠琦 (4b)
聖士提反女子中學
王建琳 (2H)
聖士提反書院
黃建銘 (1D)
聖伯多祿中學
黃永祺 (5C)
聖伯多祿中學
林永嵐 (5D)
聖伯多祿中學
鍾杞烽 (5D)
聖伯多祿中學
陳健偉 (5E)
聖伯多祿中學
廖凱恩 (5E)
聖伯多祿中學
譚詠文 (5E)
聖伯多祿中學
吳珈慶 (2C)
荔景天主教中學
尹俊傑 (3A)
觀塘瑪利諾書院
羅詠曦 (1A)
馬鞍山崇真中學
張志珊 (1D)
香島中學
鄭嘉琪    (3B)
香港九龍塘基督教中華宣道會鄭榮之中學
陳裕敏 (1A)
香港神託會培敦中學
李浩霆 (DS5ET_CHIN_X_BSK)
香港華人基督教聯會真道書院 (中學部)
YADAV POOJA DEVI (6 Apl CNC)
香港聖瑪加利女書院
駱偉鵬 (1A)
香港道教聯合會圓玄學院第一中學
吳天嫘 (1D)
香港道教聯合會圓玄學院第一中學
黃穎 (2C)
香港道教聯合會圓玄學院第一中學
楊潁姿 (2C)
香港道教聯合會圓玄學院第一中學
林俊 (3D)
香港道教聯合會圓玄學院第一中學
倪倩瑤 (1AB1)
裘錦秋中學(葵涌)
方妍 (1E)
賽馬會體藝中學

銀獎

方澤楷 (1A)
中華基督教會譚李麗芬紀念中學
張卓琳 (1B)
中華基督教會銘基書院
梁詠心 (1D)
仁濟醫院羅陳楚思中學
陳靜儀 (3A)
嶺南衡怡紀念中學
張詠珊 (2A)
宣道中學
匡望晴 (2A)
妙法寺劉金龍中學
彭欣羨 (1C)
佛教大雄中學
張欣雨 (2B)
佛教何南金中學
鄭嘉瑜 (2A)
佛教葉紀南紀念中學
梁皓然 (3C)
余振強紀念第二中學
張栩銧 (1B)
五旬節林漢光中學
林雋龍 (2A)
五邑司徒浩中學
李樂兒 (3C)
基督教香港信義會心誠中學
蘇澤麟 (3C)
東華三院吳祥川紀念中學
殷縉雅 (1A)
梁式芝書院
曾伊芊 (2C)
粉嶺禮賢會中學
莊梓晴 (2A)
皇仁舊生會中學
楊瑾儀 (1A)
石籬天主教中學
黃奇龍 (2A)
順德聯誼總會胡兆熾中學
鄭思琪 (三仁)
閩僑中學
翁朗熹 (2B)
聖文德書院
吳榮 (3C)
聖言中學
李嘉穎 (1A)
聖芳濟各書院
陳冠男 (1B)
迦密主恩中學
麥峻瑋 (1A)
迦密愛禮信中學
林月彤 (2C6)
英華女學校
張朗庭 (3B)
長沙灣天主教英文中學
蔡梓軒 (3A)
香港仔工業學校
徐嘉穎 (1J-1M-CHIN-KYC)
香港管理專業協會李國寶中學
雷愷錡 (1A)
香港真光書院

MATH i-Learner

Platinum 白金獎


張寶至 (1C)
Kwong Ming School
王鈺喻 (3B)
Kwong Ming School
鄺穎嘉 (6B)
S.K.H. Chu Oi Primary School

Gold 金獎

蘇子瀅 (Hong Kong)
i-Learner School
羅靖匡 (1B)
Kwong Ming School
孫宇軒 (5A)
Kwong Ming School
何晞彤 (2D)
L.K.W.F.S.L. Wong Yiu Nam Primary School
雷卓軒 (1B)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
廖略登 (2D)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
蘇浩龍 (3D)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
朱嘉韜 (4D)
Sau Mau Ping Catholic Primary School



Cross Curricular i-Learner

Platinum 白金獎


CHAN PUI LAM (4CD1)
Assembly of God Hebron Secondary School
LAW LOK YIN (Eng.5A)
Baptist Wing Lung Secondary School
LI TSZ CHUNG (Eng.5A)
Baptist Wing Lung Secondary School
LAU WING KI (S1E3)
C.C.C. Chuen Yuen College
CHEUNG CHIN HO (S2E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
CHEUNG WAI LAM (S2E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
NG HO YU (3B)
Queen's College
NG HO WANG (3C)
Queen's College
LEE CHEUK LAM (3F)
S.K.H. Chan Young Secondary School
NG KWAN SHU (3A)
Sing Yin Secondary School
MAK KA WUN NICOLA (1a)
St. Stephen's Girls' College
LIU BO KAY (4b)
St. Stephen's Girls' College

Gold 金獎

CUI ZHENHAO (4CD1)
Assembly of God Hebron Secondary School
YIP CHUN WA (5CD3)
Assembly of God Hebron Secondary School
YAM LOK HIM (Eng.4C)
Baptist Wing Lung Secondary School
KWAN CHI WANG (Eng.4E)
Baptist Wing Lung Secondary School
MAK TSZ YEUNG (Eng.4E)
Baptist Wing Lung Secondary School
FONG HIU TUNG (Eng.5C)
Baptist Wing Lung Secondary School
CHEE TSZ YING (Eng.5D)
Baptist Wing Lung Secondary School
CHAN CHUN KIT (S2E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
CHEUNG PO KA (S2E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
SOO EN ZHAN JAMES (1C)
C.C.C. Ming Kei College
LEE IN CHAK SAMUEL (1EN1)
C.C.C. Ming Kei College
CHEUNG CHEUK LAM ALLISON (1EN2)
C.C.C. Ming Kei College
FU WAI CHUN (1B)
C.C.C. Mong Man Wai College
LAW HEI CHIT (S1 - Group D)
ECF Saint Too Canaan College
CHEUNG YIN TING (1B)
Kwok Tak Seng Catholic Secondary School
LAW KA CHUN (2AC Group 1)
Kwok Tak Seng Catholic Secondary School
MAI LUYI (3D)
Ma On Shan Tsung Tsin Secondary School
LIMBU ELISA (4D)
Madam Lau Kam Lung Secondary School of Miu Fat Buddhist Monastery
CHONG CHIT JEFF (3B)
Queen's College
LEE CHEUK CHUN (3B)
Queen's College
HUI TING WAI (3C)
Queen's College
LING KAM KIT (3D)
Queen's College
HA LONG HEI (4C)
Queen's College
MA MAN SEN (1H)
S.K.H. Chan Young Secondary School
LO WING HONG (1K)
S.K.H. Chan Young Secondary School
TAM ROCKY LOK KI (3F)
S.K.H. Chan Young Secondary School
YUEN TSZ HIN (3F)
S.K.H. Chan Young Secondary School
LAU CHUN YIU (2B)
Sing Yin Secondary School
LAW CHAK PAN (2E)
Sing Yin Secondary School
CHOW CLARICE (1x)
St. Stephen's Girls' College
SIU PUI YEUI DOUGLASS (1D)
The Chinese Foundation Secondary School



DSE

Platinum 白金獎


KWAN HO KI (6C)
Kiangsu-Chekiang College
LI KAM PAK (4C)
Kwun Tong Maryknoll College
TSANG FOR MING (4D)
Kwun Tong Maryknoll College
HUI TAT YAN (4G2)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
TSAI SZE KA (5G1)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LAI PUI SHAN (5G2)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
TANG TSZ CHING (5E)
Madam Lau Kam Lung Secondary School of Miu Fat Buddhist Monastery
CHUI YAT CHUN (6G3)
St. Paul's College

Gold 金獎

LEE HOI YAN (4G1)
Carmel Bunnan Tong Memorial Secondary School
NG MEI SHUEN (5A)
Chiu Chow Association Secondary School
CHAN CHEUK TING (5C)
Chiu Chow Association Secondary School
YANG HONGXIN (5A)
Cognitio College (Kowloon)
LAU WAI FUNG (5R3)
Cognitio College (Kowloon)
LUI JUSTIN HEI YEUNG (4I-ENG-YLL)
HKMA David Li Kwok Po College
LAGASCA ALEXIS IAN TORRES (5W-ENG-SJ)
HKMA David Li Kwok Po College
CHUNG CHUN YIN (4E)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
CHEUNG CHUN YIN (5E1)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
WU SZE KI (5E1)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
LIU RUIYUN (6C)
Kiangsu-Chekiang College
QI FANGXIAN (6C)
Kiangsu-Chekiang College
WONG BERT MOSES (5AB Group 3)
Kwok Tak Seng Catholic Secondary School
WONG HO LAP (4C)
Kwun Tong Maryknoll College
CHAN LONG SUN (4D)
Kwun Tong Maryknoll College
LEUNG CHIU YUEN (5B)
Kwun Tong Maryknoll College
HO HEI YIN (5C)
Kwun Tong Maryknoll College
CHAN CHUN YIU (4B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
KONG WAI LAM (4G1)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
WONG WAI LAM (4G2)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
MO WENQING (5B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
AU CHEUK YI (5D)
Madam Lau Kam Lung Secondary School of Miu Fat Buddhist Monastery
LEE HO TIN (5C)
Pentecostal School
FAN WING LAM (4AE(B))
Po Kok Secondary School
WONG SAU FUNG (5A)
Queen's College
WANG KA HEI (5B)
Queen's College
WONG KUN HEI (5D)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
HO PUI YEE (6B)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
SUEN YIN LOK (5D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College