22nd i-Learner Prize Presentation Ceremony
The 22nd i-Learner prize presentation ceremony was held at HKU’s Rayson Huang Theatre on July 19. Around 1,000 students, parents and teachers attended the ceremony. We presented Platinum Awards, Gold Awards, and Silver Awards to users across 7 platforms: Reading i-Learner, Chinese i-Learner, Vocabulary i-Learner, E-Reader, Mathematics i-Learner, Cross-curricular i-Learner, and DSE i-Learner. We also presented the Top School Award and Excellent Teacher Award. In addition, this year we presented a brand-new award - the Best Writer Award. (Click https://goo.gl/cSzkcd to see photos of the ceremony!)
This year happens to be i-Learner’s 10th anniversary. In order to celebrate this special event, we invited a big star to our ceremony - Bugbug! When the lovely Bugbug walked into the venue, the delighted audience burst into applause! Bugbug invited everyone to pose with ten fingers outstretched to symbolise i-Learner’s 10th birthday. This created an extremely special photo opportunity. The i-Learner 10th Anniversary Video is now being processed. Stay tuned!
The guests of honour at the ceremony were i-Learner’s summer tutors from Oxford University and Cambridge University. Our guests played a fun and interactive game with the audience.

We also hosted a talent show, with performances by our gifted students. They prepared a variety of amazing skits, including songs, dances, storytelling, and poetry readings.

After the ceremony, Bugbug surprised everyone by waiting at the lobby outside the lecture hall. Everyone took photos. It was a memorable experience!

On the other side of the lobby, hundreds of donated books were on display. These books were for the “Book Donation and Charity Sale Programme” jointly organised by Hong Kong Reads and the Hong Kong Institute For Integrated Rural Development. These books had been donated by students and parents.

The programme gained parents’ and students’ attention and support. Students and parents enthusiastically selected books at the booth, and the programme raised more than $3,000. The money will help underprivileged students in rural China through the “Little Blackboard - Student Bursary” programme run by the Hong Kong Institute For Integrated Rural Development. We would like to take this moment to once again express i-Learner’s appreciation to our generous parents and students!

Thank you for accompanying i-Learner over the previous ten years! In the next ten years to come, we are excited to serve more students and to continue to contribute to fun learning! We look forward to seeing you at future i-Learner events.



See you at the 23rd prize presentation ceremony!
i-Learner of Nebula Group Ltd.

第二十二屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮

7月19日,第二十二屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮於香港大學黃麗松講堂隆重舉行。近千名同學、家長及老師親臨觀禮。我們頒發了Reading i-Learner、智愛中文平台、Vocabulary i-Learner、E-Reader、天才數學博士平台、Cross Curricular i-Learner、DSE i-Learner七個平台的白金獎、金獎及銀獎,此外,還有新增設的「智愛小作家」獎,以及「i-Learner全港網上最佳學校」、「最佳老師」兩項大獎。(點擊https://goo.gl/cSzkcd 欣賞頒獎典禮的精彩盛況!)
今年正逢i-Learner成立十週年,典禮現場迎來了一位大明星——i-Learner的吉祥物Bugbug!可愛頑皮的Bugbug跳著舞步進入會場,將現場氣氛推至高潮。Bugbug同大家一起舉起十指,開心拍攝了i-Learner十週年大合照,典禮結束後,Bugbug更在等候廳內與大家一一合影。

本次典禮,我們特別邀請來自英國牛津大學和劍橋大學的i-Learner暑期導師作為頒獎嘉賓,並與現場觀眾展開了有趣的英文互動遊戲。獲獎同學則為大家帶來了精彩的詩歌朗誦及歌舞表演。

會場外整齊擺放著數百本品類豐富的優秀書籍。這些正是i-Learner聯合Hong Kong Reads及慈善組織香港沃土發展社舉辦的「燃亮山區讀書夢」好書捐獻及義賣行動,所有書籍均由家長、同學捐獻。

義賣行動獲得了大家的熱烈支持。典禮結束後,同學們流連於書攤前,家長們紛紛為孩子挑選讀物。本次活動,我們共籌得超過三千元善款,全額捐贈予沃土發展社「小黑板助學計劃」,幫助山區貧困學童重返校園。 i-Learner在此誠摯感謝各位家長和同學的愛心奉獻!

這個十年,感謝你和i-Learner一起走過;下一個十年,我們期待陪伴更多同學快樂學習,健康成長!期待你繼續參與i-Learner的活動,成為我們的助力。



我們下屆頒獎典禮再見!
智好學計劃
智國集團有限公司

Winner List 獲獎名單

Grand Awards 學校特別大獎


Top School Award (最佳學校大獎)

小學
Emmanuel Primary School, KowloonMa Tau Chung Government Primary School
S.K.H. St. John's Primary SchoolY.O.T. Tin Ka Ping Primary School
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學九龍灣聖若翰天主教小學
天佑小學


中學
Buddhist Ho Nam Kam CollegeLeung Shek Chee College
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu CollegeSt. Joseph's College
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School嘉諾撒書院
炮台山循道衛理中學沙田蘇浙公學
將軍澳官立中學

Excellent-teacher Awards(優秀教師大獎)

小學
Ms. Chan Yuk Wai 
Emmanuel Primary School, Kowloon
Ms. Siu Mo Ching Samantha
S.K.H. St. John's Primary School
Ms. Wong Yeuk Sze Grace
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School

中學
Mr.  Chiu Hon Kwong
Buddhist Ho Nam Kam College
Ms. Cheng Ka Po Fiona
Leung Shek Chee College
Mr. Yuen Hau Wah
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
Ms. Lai Kam Choi
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
Ms. Lai Wai Julia and Ms. Poon Nga Chi Ivy
St. Joseph's College
潘寶華老師
將軍澳官立中學
王仲夷副校長
沙田蘇浙公學
駱淑嫻老師
炮台山循道衛理中學

Reading i-Learner

小學

Platinum 白金獎
WONG HO WO (6A)
CCC Wanchai Church Kei To Primary School
AU YEONG TSZ CHUN (3D)
Chinese Methodist School (North Point)
CHAN CHUN YIN JAY (4A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
CHAN YIN TONG (1C)
Hop Yat Church School
LEUNG CHEUK TUNG (7c)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
FONG SZE YUET (5LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHAN BUI YU (5LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
SZE-TO WING (3PATIENCE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHUNG PUI YAN (3PATIENCE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHOY HOI LAM (2LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHUNG PUI HEI (1I)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
YEUNG SAI HONG (1B)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
CHEUK CHING SUM (2C)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHAN WING YIU (2B)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHAN UEN LAM (1C)
Ma Tau Chung Government Primary School
MIKO LEUNG (6E)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
AGNES CHENG (6C)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
LAI ASTA (2C)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
CAVAS MA HOI YAU (2C)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
TSO TSZ TING (2B)
Marymount Primary School
CHOI HOI CHUN (1E)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
IP SUET WA (6B)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
WONG CHIN YAU (5C)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
NG SZE LOK (4D)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
WONG TSE SHUN (3A)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
NG CHEUK MAN (3A)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
MO HOI CHING (4A)
Po Leung Kuk Women's Welfare Club Fung Lee Pui Yiu Primary School
LAM WING YI (1C)
Po Leung Kuk Women's Welfare Club Fung Lee Pui Yiu Primary School
ZIEA ZHUO FENG (1B)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LAM KWAN YIN (1B)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
FU NGA CHING (1B)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
CHAN WAN CHIT (1A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
CHEUNG LOK SUM (2F)
S.K.H. St. John's Primary School
YU SUET NING (5A)
St. Antonius Primary School
JAN TSZ YIU (1D)
St. Patrick's School
WONG WEN HEI COWEN (2C)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
Gold 金獎
YUNG TSZ YING ANNABEL (3A)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
CHIANG KA CHUN (1A)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
LUI SUET LING (6B)
C.C.C. Kei Faat Primary School
LEE WAI HUNG (6A)
C.C.C. Kei Faat Primary School
CHENG TSUN TONG (5A)
C.C.C. Kei Faat Primary School
PANG CHING TING (4A)
C.C.C. Kei Faat Primary School
PANG CHING KI (2B)
C.C.C. Kei Faat Primary School
PENG GAV YDEN (2A)
C.C.C. Kei Faat Primary School
LEUNG YAT LAAM AOI (1B)
C.C.C. Kei Faat Primary School
CHEUNG LOK YAN (1B)
C.C.C. Kei Faat Primary School
LIN CHEUK HEI (2A)
C.C.C. Kei Tsun Primary School
CHOW HOI CHING (1B)
C.C.C. Kei Tsun Primary School
CHUNG EDMUND SHEUNG HANG (6D)
Canossa Primary School
YIU YU YEUNG (6D)
Chai Wan Kok Catholic Primary School
LEUNG HUI NING (2D)
Chai Wan Kok Catholic Primary School
KHOR DAVIUS JUN YUEN (2B)
Chai Wan Kok Catholic Primary School
CHAN CHUN HEI (1A)
Chai Wan Kok Catholic Primary School
HO TSZ CHING (3D)
Chinese Methodist School (North Point)
MAI TSZ WAI (2A)
Chinese Methodist School (North Point)
LAU PAK HONG MATTHEW (2A)
Chinese Methodist School (North Point)
SIN YIK YIN CHERYL (1C)
Chinese Methodist School (North Point)
HO TSZ YEUNG (1B)
Chinese Methodist School (North Point)
MAI TSZ YING (1A)
Chinese Methodist School (North Point)
LAU SUM YUET (5D)
Christian & Missionary Alliance Sun Kei Primary School
SIN YAN HEI (4E)
Christian & Missionary Alliance Sun Kei Primary School
CHAN CHUN NGAI (6A)
Emmanuel Primary School
NG SIU FUNG (6A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LAM PUI SHAN (6A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
WONG TSZ KEI (4A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LO TSZ HEI (3A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
HO SUM YAU PAMELA (1B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
FU JIAMING (6B)
HKMLC Wong Chan Sook Ying Memorial School
YEUNG CHEUK KIU (3A)
HKMLC Wong Chan Sook Ying Memorial School
SUNG KA WUN (2A)
HKMLC Wong Chan Sook Ying Memorial School
WONG TIN YAU (5C)
Hop Yat Church School
WAN CHUN HAY (5C)
Hop Yat Church School
NG TUNG YU (4C)
Hop Yat Church School
HO MAN CHING (1C)
Hop Yat Church School
LEUNG IRENE CHING HEI (6LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
PUN SHUI TING (6JOY)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
LEUNG HEIMAN (5PATIENCE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
LAM YUI NGA (5LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
LAM HEI YIN (5LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
KO YAN KI ANKY (5LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
WONG YAN FAITH (4LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
WONG MAN YI (4LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
KWOK TSZ YI THEODORA (4LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHIU LOK YIN LOIS (4LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
LEUNG MICHAEL CHUN KIT (3LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
NG YAN SHUN (3Kindness)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
LIU JOHNSON MING FUNG (2PATIENCE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHUNG CHEN YU (2PATIENCE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
LEUNG WAI LOK (2LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
HO SI YING ERICA (2Gentle)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
XIAO PUI SHAN (6D)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
LEUNG CHUNG LEE (6C)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
NGAI KA MAN (6A)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
TO CHI HUNG (5C)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
LEE HO LOK (2C)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
LI JIA YI (2B)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
LAU CHUN KIT (2B)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
WANG HIU YING (1D)
Jordan Valley St. Joseph's Catholic Primary School
CHEUNG CHAK HUNG JOHNNY (6A)
Lam Tin Methodist Primary School
YU CHEUK YEE CHARLOTTE (6A)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHUNG CHEUK KEI (6A)
Ma Tau Chung Government Primary School
TSE TIN YAN (5B)
Ma Tau Chung Government Primary School
WONG YIN LAM (4B)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHUI TSZ YEUNG (4B)
Ma Tau Chung Government Primary School
YU YAT HIM DANIEL (3C)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHAN UEN TUNG (3A)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHAN HOI KI (3A)
Ma Tau Chung Government Primary School
WU LOK YEE (2C)
Ma Tau Chung Government Primary School
LAM HUI WING (1C)
Ma Tau Chung Government Primary School
CHUI TSZ FUNG (1B)
Ma Tau Chung Government Primary School
JULIUS JORDAN ANDRE (5C)
Man Kiu Association Primary School
ALI ISHA MUHAMMAD (3D)
Man Kiu Association Primary School
TIFFANY YEUNG (6E)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
MELISSA YEUNG (5E)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
CHAN JING JANE (4A)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
CHOI YU HEI HERA (3E)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
CHICK YEE CHING SHARON (3C)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
CORTEZ ISABELLE (5A)
Marymount Primary School
CHAN WAI KIU BRIDGET (5A)
Marymount Primary School
TSO TSZ TUNG (1C)
Marymount Primary School
CORTEZ NATALIE (1B)
Marymount Primary School
WONG WING YI (4B)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
YU PAK HO (4A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
YTEP YAN TO (3D)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
TAM NING YAT (3D)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
LEE KELDA (3A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
LI HO (1B)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
CHOW CHAP HIM (5A)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
CHIU WAI HUNG (4C)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
CHENG LOK YEE (3C)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
LEE HEI YIN (2D)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
MA KA LEE (2C)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
YIP TSZ CHING (1D)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
AU LOK LAM (1D)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
HON HEI CHING (1C)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
YU MING HEI (1B)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
YAU KA HOI (1B)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
FU KAI QING (1B)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
CHAN SUET KIU (5B)
Po Leung Kuk Tin Ka Ping Primary School
WONG SZE HANG (6B)
Po Leung Kuk Women's Welfare Club Fung Lee Pui Yiu Primary School
CHEUNG YI CHING (3A)
Po Leung Kuk Women's Welfare Club Fung Lee Pui Yiu Primary School
LUK KA CHUN TIMOTHY (2D)
Po Leung Kuk Women's Welfare Club Fung Lee Pui Yiu Primary School
CHAN YAT HEI (2B)
Po Leung Kuk Women's Welfare Club Fung Lee Pui Yiu Primary School
AU YEUNG SIN CHUN (2B)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
KWONG WING KA (4B)
S.K.H. Chu Oi Primary School
MAK KA WAI (5C)
S.K.H. Kei Yan Primary School
CHAN XIN YI (1B)
S.K.H. Kei Yan Primary School
LEE YUK YI (5B)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
WONG MEI YING (4A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
FONG PAK HIM (3D)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
WONG PAK KI (3A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
CHAN YIN HEI IAN (1F)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LUI HIU YUNG (1E)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
IP TSZ HIN (1E)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
YEUNG HO YAU (1D)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LAM PAK YIN (1D)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
HO YAT FUNG (1D)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
HO YUEN YI (1C)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LEE CHUN HO (1B)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LEE NOK HIM (1A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
KAY YIN TUNG (1A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
LAM TSZ TUNG (English Ability Grou)
S.K.H. St. John's Primary School
CHENG CHI KEUNG (4D)
S.K.H. St. John's Primary School
MAN LOK TUNG (5F)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
FUNG YUN YING ANNIE (2A)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
JIANG HO KAN (2C)
Sharon Lutheran School
WONG NGA YIU MIYAKO (6D)
St. Antonius Primary School
WONG HOI CHING (6B)
St. Antonius Primary School
KO TSZ KI (6B)
St. Antonius Primary School
FUNG KA YAN (6B)
St. Antonius Primary School
CHEUNG HO FAI (6B)
St. Antonius Primary School
AU NGA TING (6B)
St. Antonius Primary School
NGAMCHAISAWAT PANVIRA (5D)
St. Antonius Primary School
TSUI SZE YIN (5A)
St. Antonius Primary School
KONG KA YU (5A)
St. Antonius Primary School
LEE TUNG TAT (4D)
St. Antonius Primary School
WONG CHUNG YAN (4B)
St. Antonius Primary School
SUNG YUEI KIU (4A)
St. Antonius Primary School
LAW CHIN PANG (4A)
St. Antonius Primary School
LIU SIE MAN (3E)
St. Antonius Primary School
KO TSZ CHUN (3E)
St. Antonius Primary School
MAN TSZ YIN (3A)
St. Antonius Primary School
HO YAT MAN (3A)
St. Antonius Primary School
KWAN WAI SHEUNG (2C)
St. Antonius Primary School
LEE WING TUNG (1B)
St. Antonius Primary School
WU MAN HEI JASMINE (1A)
St. Antonius Primary School
WONG TZE YIU KOEY (1A)
St. Antonius Primary School
HUI TSZ CHING (1A)
St. Antonius Primary School
CHEUNG TIN LONG (6D)
St. Patrick's Catholic Primary School (Po Kong Village Road)
LAW CHI YIN (2A)
St. Patrick's Catholic Primary School (Po Kong Village Road)
MA SUET LAM (5D)
St. Patrick's School
LAM KIN FUNG (1D)
St. Patrick's School
LAI NGA MAN (1A)
St. Patrick's School
MA WING HEI (5C)
St. Rose of Lima's School
YAU LOK LAM (4B)
St. Rose of Lima's School
SHIU HOI LAM (4A)
St. Rose of Lima's School
MAN SZE CHING (3B)
St. Rose of Lima's School
LIU YUK YING (1D)
St. Rose of Lima's School
LEUNG HOI LAAM (1B)
St. Rose of Lima's School
LEE HOI NING MELISSA (1B)
St. Rose of Lima's School
ZHANG KIN HO (6E)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School
LEE MAN YI (6C)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School
ZHENG YUK YU (2C)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School
YIP CHUN MING (6E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
WONG CHING HEI ALLY (6E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
NG TSZ CHIU (6E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
WONG WAN KEI (5E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
TZE TSZ LING (5A)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
TSANG CHUNG HEI (5A)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
NG YEE MAN (4E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
LAI YUK WAI (4E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
KOT HO YIN (4A)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
CHIM TUNG NI (3E)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
YUEN HO HIN (3D)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
LEUNG CHUN YUI (3C)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
CHIU WING TUNG (3A)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
WONG LAM KIN (2C)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
TSUI KAI PONG (2A)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
YEUNG HO LAI (1B)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
HE LOK YIU RENNIE (1B)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
NG MING-KIN (1K)
Tsung Tsin Primary School and Kindergarten
MOY TSZ FUNG DONNY (5B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
MOY TSZ FUNG DONNY (5B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
LEUNG WANG HIM (3B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
HO PAK LONG (1D)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
SUNG JOSEPH YAN KIN (1B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
LAM TIM WAI (1B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
HO CHIN YI HEBE (1B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
MA HOI LEE ROSALIA (1A)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
FUNG ADRIAN HAY CHIT (1A)
Ying Wa Primary School
Silver 銀獎
CHAN YUK YEE (4A)
C.C.C. Kei Tsun Primary School
LU ZHENG (2B)
C.C.C. Kei Tsun Primary School
LEE WING CHUN (1C)
C.N.E.C. Lui Ming Choi Primary School
CHUNG ERIKA SHEUNG KAN (4B)
Canossa Primary School
Sun Chun Kit (1B)
Canossa Primary School
PUN CHEUK KIU (1B)
Canossa Primary School
LUM SUM OI (2A)
Emmanuel Primary School
CHAN HAU YI (1A)
Emmanuel Primary School
CHEUNG HUI YAT (4A)
Fuk Wing Street Government Primary School
TONG YU SHING (3B)
Fuk Wing Street Government Primary School
LEE MEI CHING (2A)
Fuk Wing Street Government Primary School
TANG TING NGAI (1A)
Fuk Wing Street Government Primary School
CHEANG SI NOK (P.2A)
Fukien School
FUNG CHUN HO (3C)
Fung Kai No.1 Primary School
LEE SZE CHAI (2B)
Fung Kai No.1 Primary School
WONG YUK YAN (1C)
Fung Kai No.1 Primary School
WONG LOK TING DENISE (3P)
Hennessy Road Government Primary School (A.M.)
LAM TSZ YAN (5E)
HKMLC Ming Tao Primary School
LEE YIK HING  (3A)
Kam Tin Mung Yeung Public School
LAM KA MAN  (3A)
Kam Tin Mung Yeung Public School
CHAN HO YAN RACHEL  (3A)
Kam Tin Mung Yeung Public School
CHAN CHING MAN (3B)
L.K.W.F.S.L.Wong Yiu Nam Primary School
HO CHEUK YIN (1C)
L.K.W.F.S.L.Wong Yiu Nam Primary School
MOK WAI CHING SCHOLASTICA  (1B)
L.K.W.F.S.L.Wong Yiu Nam Primary School
LEUNG CHOI MING (4C)
Ma Tau Chung Government Primary School (Hung Hom Bay)
TONG KIU HIM (1B)
Ma Tau Chung Government Primary School (Hung Hom Bay)
LAM CHUN WA (3B)
Man Kiu Association Primary School
CHAN SHUK CHING (3B)
Man Kiu Association Primary School
WANG YIXIN HAPPY (1A)
Po Kok Branch School
LEE KA HEI (2C)
Po Leung Kuk Tin Ka Ping Millennium Primary School
LI WING CHI (2A)
Po Leung Kuk Tin Ka Ping Primary School
CHU MAN YAN (3B)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
KOK CHUN (2B)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
LEUNG SUI YING (1B)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
WONG KAM YAN (5B)
S.K.H. Chu Oi Primary School
WONG SHING CHUNG (4B)
S.K.H. Chu Oi Primary School
KWONG WING KA (4B)
S.K.H. Chu Oi Primary School
WONG CHEUK HEI (3B)
S.K.H. St. John's Primary School
SO WING LAM (2C)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
WONG LONG HIN (2B)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
HUI CHIU PING (2B)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
TONG TSZ CHING (2E)
Sharon Lutheran School
CHAN KEI KWAN (3B)
Shaukiwan Tsung Tsin School
NG CHEUK LING (2A)
Shaukiwan Tsung Tsin School
NG KWUN YIN (2A)
T.W.G.Hs. Wong See Sum Primary School
WONG YAN CHING (3F)
Tseung Kwan O Catholic Primary School
LAU KA-YUI (J1F)
Tsung Tsin Primary School and Kindergarten
CHENG LOK-HIN (2H)
Tsung Tsin Primary School and Kindergarten
LAU SZE YUI (1L)
Tsung Tsin Primary School and Kindergarten
MA CHEUK HEI ADRIAN (1E)
Ying Wa Primary School
CYRUS POON (1E)
Ying Wa Primary School
CHEUNG TSUN HEI (1A)
Ying Wa Primary School
Best Writer Awards
KWONG DORCAS (4A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
CHEUNG CHI TO (2KINDNESS)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
PO LOK YIN (2PATIENCE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
LEUNG SUM YU JASMINE (3Kindness)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
TAI HEI YU (3PATIENCE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHUNG CHLOE (4LOVE)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
MIKO LEUNG (6E)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
POON SHANNON WAN YIN (3D)
Marymount Primary School
KONG YEE TING (4C)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
NG SZE LOK (4D)
Po Leung Kuk Stanley Ho Sau Nan Primary School
NG KAI IN (3A)
Po Leung Kuk Women's Welfare Club Fung Lee Pui Yiu Primary School
KAM MO HO (1B)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
TAM UEN SHAN (1C)
S.K.H. Kei Yan Primary School
YU TSZ LAM (1C)
Tai Po Old Market Public School (Plover Cove)
LAM CHING-YIN (5R)
Tsung Tsin Primary School and Kindergarten


中學

Platinum 白金獎
LAM TSZ CHUNG (3B)
C.C.C. Kei San Secondary School
WONG SIN YAN (3EN1)
C.C.C. Ming Kei College
TSANG WAI MING (3EN1)
C.C.C. Ming Kei College
WONG DEREK SIU LEUNG (1G3)
Fortress Hill Methodist Secondary School
OH-YANG CHUN KIU (1G3)
Fortress Hill Methodist Secondary School
CHUNG CHUN YIN (2A)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
CHAN YIN KWAN (1C)
Jockey Club Ti-I College
WU KAI YING, JOEY (3A)
Leung Shek Chee College
CHEUNG TSZ FUNG (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHAN HIN HEI (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
FAN YU WO (Form 3 Group 1)
Pentecostal School
CHAN LAP CHUNG (1D3)
PHC Wing Kwong College
LAU TSZ YU (1A (3))
Po Leung Kuk Celine Ho Yam Tong College
LEUNG CHUN YIN (5D)
St. Francis Xavier's School, Tsuen Wan
LAU KAZO (3B)
St. Joseph's College
LO KIN WANG KENTON (2E)
St. Joseph's College
BRUNDIGE KYLE KAI LUN (2E)
St. Joseph's College
CHENG FELIX (2B)
St. Joseph's College
LIU WING CHUNG (1D)
Tin Ka Ping Secondary School
WONG TSZ KWAN (1CD)
Tin Ka Ping Secondary School
Gold 金獎
YOUNG PO YI (3C_WLH)
Buddhist Ho Nam Kam College
TAN QIANYING (3C_WLH)
Buddhist Ho Nam Kam College
TSANG WING HAN (2B_KSC)
Buddhist Ho Nam Kam College
LAM KA SHING (2C)
C.C.C. Hoh Fuk Tong College
CHIU SUET YI (2C)
C.C.C. Hoh Fuk Tong College
SHUM KWAN LOK (1C)
C.C.C. Kei San Secondary School
CHAU SZE YIU (2A)
C.C.C. Ming Kei College
CHE HAU YING (1EN1)
C.C.C. Ming Kei College
CHEUNG PO YING (3A)
C.C.C. Yenching College
CHANG KIN LUNG (3G1)
Carmel Bunnan Tong Memorial Secondary School
CHEUNG TSZ LUNG ANSON (3 Blue)
Chi Lin Buddhist Secondary School
HO WING CHING (2A)
Confucian Ho Kwok Pui Chun College
POON KA MING DANNY (6G2)
Fortress Hill Methodist Secondary School
LI ADRIAN CHEUK YIN (4G2)
Fortress Hill Methodist Secondary School
NG WING LAM (3G3)
Fortress Hill Methodist Secondary School
YEUNG YAT RAPHAEL (1G3)
Fortress Hill Methodist Secondary School
WONG CHI FAI (1G2)
Fortress Hill Methodist Secondary School
FUNG PUI LAM (1G2)
Fortress Hill Methodist Secondary School
LIU CHING YIN, CAROLYN (3C)
Leung Shek Chee College
TSE YUK FONG, KATY (3B)
Leung Shek Chee College
TSO EMILY HOI LAM, EMILY (3A)
Leung Shek Chee College
TSE YUK FAN, KELLY (3A)
Leung Shek Chee College
YU MAN YING, NATALIE (2A)
Leung Shek Chee College
CHAN KIN CHI (1C)
Leung Shek Chee College
CHENG HEI YI (1B)
Leung Shek Chee College
CHOW WAN LUNG (3B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
YAN KIT YU (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
WONG SUET KWAN (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
WONG KWAN YIU (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
SHAM KWAN YAT (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LI SIU NANG (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LAI KEITH (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
KWONG WING YIN VENUS (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
HUNG CHUN KIT (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
FAN HOI KIU SHARON (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHUNG YIU LOK (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHUNG MING HUEN (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHAN LAI YING (3A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
FU SIN YAN (2C)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
MA SIN PING (2B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LAM YU CHEUNG (2B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
WONG MAN CHING (2A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
WONG CHEUK HIN (5C)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
LI PUI HEI (Form 2 Group 1)
Pentecostal School
LAM CHEUK FUNG (Form 1 Group 1)
Pentecostal School
MOK KA HIM (2A1)
PHC Wing Kwong College
CHAN LAP CHEUNG (1C)
PHC Wing Kwong College
HO HING LUN (1A)
Po Leung Kuk Lo Kit Sing (1983) College
CHEUNG NGAI CHE (1A)
Po Leung Kuk Lo Kit Sing (1983) College
CHAN HAILEY (1A)
Po Leung Kuk Lo Kit Sing (1983) College
SIU KAI CHAU (ELG230)
Po Leung Kuk Vicwood K. T. Chong Sixth Form College
WU YONGWEN (2CD - 3)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
WONG PIK LAM (5AD (WLM))
S.K.H. Leung Kwai Yee Secondary School
WONG MAN LAM (5AD (WLM))
S.K.H. Leung Kwai Yee Secondary School
CHAN KELLY WING YUE (5AD (WLM))
S.K.H. Leung Kwai Yee Secondary School
KU CHIN HO (1D (CMY))
S.K.H. Leung Kwai Yee Secondary School
LEUNG TSUN LING (3B)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
LING PO HEI (3A)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
LAI HOI CHING (3A)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
CHOY SZE CHING (3A)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
WONG KWUN HO (2A)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
CHAN MAN TIK (2A)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
CHEUNG HO SING (1B)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
TAM CHEUK MING (3E)
St. Joseph's College
SHEK MAN FUNG (3E)
St. Joseph's College
MUI SIU SING FREDERICK (3E)
St. Joseph's College
MA YAT CHUN VINCENT (3E)
St. Joseph's College
LO CHUN KAI (3E)
St. Joseph's College
LEE SIU HONG (3E)
St. Joseph's College
CHUNG PUI LAM KEITH (3E)
St. Joseph's College
CHOW JUSTIN TSUN HONG (3E)
St. Joseph's College
CHEUNG CHUN LOONG VICTOR (3D)
St. Joseph's College
HUI KONG SIU HARRIS (3C)
St. Joseph's College
NG LAI WUN (3B)
St. Joseph's College
CHEUNG ZEN HEI RYAN (3A)
St. Joseph's College
YAN KO KWAI ALSTON (2E)
St. Joseph's College
WONG LONG HANG (2E)
St. Joseph's College
TSE LONG KIU (2E)
St. Joseph's College
CHANG CHAK TONG JASON (2E)
St. Joseph's College
CHAN WINSTON (2E)
St. Joseph's College
TSE CHEUK FAN (2D)
St. Joseph's College
TSANG CHIU CHI (2D)
St. Joseph's College
WONG SEAN (1C)
St. Joseph's College
GAMBHIR CHIRAG RAI (1C)
St. Joseph's College
BAS RAPHAEL ARIMADO (1C)
St. Joseph's College
LEUNG KING SUM (F1G7)
St. Paul's College
LI YAN MING (F1G4)
St. Paul's College
LAM YEUNG CHING (F1G1)
St. Paul's College
TSANG WING YIN (2E)
St. Paul's College
LO KA KIT (1D)
Tin Ka Ping Secondary School
WONG CHI YI (1CD)
Tin Ka Ping Secondary School
AU TSZ WAN (1CD)
Tin Ka Ping Secondary School
CHAN HOI LAM (1C)
Tin Ka Ping Secondary School
CHEUNG KA YI (1D)
Tseung Kwan O Government Secondary School
HUNG YUM YUEN (1B)
Tseung Kwan O Government Secondary School
Silver 銀獎
NG MAN CHUN (4D)
Baptist Wing Lung Secondary School
LU LING KWAN (1A_SSF)
Buddhist Ho Nam Kam College
LEUNG MEI HING (1A_SSF)
Buddhist Ho Nam Kam College
SO SAI CHEUNG (1D)
Buddhist Tai Hung College
LIN LEE LING (1A)
Buddhist Tai Hung College
WONG KAI CHUNG (5 Red)
Chi Lin Buddhist Secondary School
HO TUNG KEUNG (5 Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
CHAN HOI CHAI (S1-WPY)
ECF Saint Too Canaan College
CHOI FUNG YU (2B)
Fanling Lutheran Secondary School
LI MAN YING (2B)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
CHIU YU HANG (2CG1)
Hon Wah College
TSUI CHUN YIN MATTHEW (2AG1)
Hon Wah College
LEUNG YUK FUNG (1A)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
LO CHEUK KI (2A2)
Po Leung Kuk C W Chu College
MAI WEN FENG (2A1)
Po Leung Kuk C W Chu College
ZHOU YONG TING (2A)
Po Leung Kuk Tong Nai Kan Junior Secondary College
CHAN MING CHUN (1A)
Po Leung Kuk Tong Nai Kan Junior Secondary College
LI CHUN TAT (2CD - 3)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
LEUNG YUN HO (2CD - 3)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
CHAN WAN KI (2CD - 2)
Queen's College Old Boys' Association Secondary School
WAN CHUN LOK (5C)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
WONG CHUNG HO (4B)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
LEUNG SUET YING (1D)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
Best Writer Awards
KO TSZ CHING (1D)
Buddhist Tai Hung College
WONG KWOK YUEN (1D)
Buddhist Tai Hung College
CHAN SZE YAN (2A)
Po Leung Kuk Lo Kit Sing (1983) College
CHEW CHUN HIN (2B)
St. Paul's College
CHIU SI CHUN (2D)
St. Paul's College
NG KAI YUI (2D)
St. Paul's College
YANG MAN NOK (F1G1)
St. Paul's College
TANG HOI TING (2B)
Tin Ka Ping Secondary School

智愛中文平台

小學

白金獎
吳靄凝 (4B)
中華基督教會基法小學(油塘)
蘇詩榆 (2B)
中華基督教會基法小學(油塘)
莊知舟 (1E)
中華基督教會基法小學(油塘)
黃可和 (6A)
中華基督教會灣仔堂基道小學
吳嘉琪 (3A)
保良局志豪小學
黃敬軒 (5A)
保良局陳守仁小學
莊子寬 (2C)
保良局陳守仁小學
何采營 (2B)
光明學校
陳彥同 (1C)
合一堂學校
劉樂知 (3A)
天佑小學
劉樂研 (1A)
天佑小學
陳建皓 (4A)
九龍灣聖若翰天主教小學
朱軒銳 (1E)
九龍灣聖若翰天主教小學
陳峻熙 (5D)
循道學校
陳正揚 (6C)
循道學校
蔣芷棋 (5A)
循道學校
陳定立 (3B)
循道學校
陳靖軒 (1C)
循道學校
何梓澄 (3D)
北角循道學校
張樂琛 (2F)
聖公會聖約翰小學
蘇浚詩 (2A)
聖公會聖雅各小學
黃英澤 (4C)
聖公會蒙恩小學
賴雯娟 (6E)
藍田循道衛理小學
黃汝瑩 (4A)
藍田循道衛理小學
程焯嬅 (3A)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
金獎
羅碧茹 (5A)
中華基督教會基法小學(油塘)
鍾悅晴 (4B)
中華基督教會基法小學(油塘)
李宛幀 (4A)
中華基督教會基法小學(油塘)
蘇詩楹 (2A)
中華基督教會基法小學(油塘)
鄭淑慧 (2A)
中華基督教會基法小學(油塘)
張子晴 (2A)
中華基督教會基法小學(油塘)
林麗雯 (6D)
保良局志豪小學
盧葆錕 (5D)
保良局志豪小學
樊芯怡 (5A)
保良局志豪小學
鄭宇軒 (3D)
保良局志豪小學
譚俊偉 (2A)
保良局志豪小學
黃健朗 (6B)
保良局田家炳千禧小學
李慧文 (6E)
保良局陳守仁小學
李展晴 (6E)
保良局陳守仁小學
麥泇銘 (6C)
保良局陳守仁小學
徐梓銘 (5D)
保良局陳守仁小學
莊子樂 (5D)
保良局陳守仁小學
何俊徽 (5C)
保良局陳守仁小學
蔡亦樂 (5C)
保良局陳守仁小學
何殷曈 (5A)
保良局陳守仁小學
趙顯程 (5A)
保良局陳守仁小學
吳嘉瑩 (4E)
保良局陳守仁小學
董心悅 (4B)
保良局陳守仁小學
林華軒 (4B)
保良局陳守仁小學
羅永楷 (3E)
保良局陳守仁小學
李朗熙 (3E)
保良局陳守仁小學
劉頌德 (3D)
保良局陳守仁小學
李殷陶 (3A)
保良局陳守仁小學
張欣桃 (2D)
保良局陳守仁小學
黃敏嘉 (2C)
保良局陳守仁小學
楊灝軒 (2A)
保良局陳守仁小學
江祉穎 (2A)
保良局陳守仁小學
張一翹 (1A)
保良局陳守仁小學
陳卓琳 (6B)
光明學校
黃雅玄 (5A)
光明學校
傅嘉誠 (5A)
光明學校
周奕匡 (5A)
光明學校
馮家樂 (3D)
光明學校
劉倩怡 (2D)
光明學校
馮樂融 (2A)
光明學校
文翊鋒 (2A)
光明學校
趙煦晴 (1C)
光明學校
伍穗澄 (1B)
光明學校
文雅妍 (1B)
光明學校
曾希雯 (1A)
光明學校
吳穎姬 (6D)
合一堂學校
劉恩樂 (6C)
合一堂學校
黃天佑 (5C)
合一堂學校
溫浚僖 (5C)
合一堂學校
徐萱婷 (3C)
合一堂學校
梁思行 (3A)
合一堂學校
何敏晴 (1C)
合一堂學校
陳孝恩 (1B)
合一堂學校
藍希文 (4D)
將軍澳天主教小學
謝汶希 (4A)
天佑小學
杜智鴻 (5C)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
蕭智昕 (4C)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
梁嘉穎 (3A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
李浩樂 (2C)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
李家毅 (2B)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
區芷菁 (2A)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
楊世匡 (1B)
佐敦谷聖若瑟天主教小學
黃曜坤 (6E)
九龍灣聖若翰天主教小學
曾偉賢 (6D)
九龍灣聖若翰天主教小學
謝浩文 (6D)
九龍灣聖若翰天主教小學
戴樂怡 (6D)
九龍灣聖若翰天主教小學
蔡昀軒 (5E)
九龍灣聖若翰天主教小學
陳瑋鍵 (5D)
九龍灣聖若翰天主教小學
黃展晴 (5B)
九龍灣聖若翰天主教小學
謝奕朗 (5A)
九龍灣聖若翰天主教小學
區可晴 (5A)
九龍灣聖若翰天主教小學
黃韻穎 (4C)
九龍灣聖若翰天主教小學
田心月 (4C)
九龍灣聖若翰天主教小學
董家雯 (4B)
九龍灣聖若翰天主教小學
區芷婷 (4A)
九龍灣聖若翰天主教小學
曾康祐 (4B)
九龍灣聖若翰天主教小學
許諾添 (3E)
九龍灣聖若翰天主教小學
杜敏怡 (3D)
九龍灣聖若翰天主教小學
余瑋深 (3A)
九龍灣聖若翰天主教小學
張鈞喬 (3A)
九龍灣聖若翰天主教小學
唐乙玄 (2D)
九龍灣聖若翰天主教小學
邵梓臻 (1B)
九龍灣聖若翰天主教小學
吳凱恩 (6C)
循道學校
凌淑芳 (6A)
循道學校
周育瑩 (5D)
循道學校
甘鈺鏵 (5C)
循道學校
文傑禮 (5B)
循道學校
蘇日朗 (4A)
循道學校
林彥達 (3D)
循道學校
陳駿彥 (3D)
循道學校
王 棨 (3C)
循道學校
丁嘉樂 (3B)
循道學校
陳以正 (2D)
循道學校
汪子傑 (2A)
循道學校
黃俊寧 (2A)
循道學校
林玥希 (2A)
循道學校
林曉晴 (2A)
循道學校
貝德燁 (1D)
循道學校
梁偉俊 (1D)
循道學校
何樂然 (1D)
循道學校
蔡俊樂 (1D)
循道學校
林立宇 (1C)
循道學校
周立言 (1B)
循道學校
吳予瞳 (1A)
循道學校
李咨樂 (1A)
循道學校
郭智衡 (1A)
循道學校
陳殷祺 (1A)
循道學校
陳天欣 (1A)
循道學校
歐陽子俊 (3D)
北角循道學校
冼奕妍 (1C)
北角循道學校
何梓揚 (1B)
北角循道學校
米梓瑩 (1A)
北角循道學校
陳慧妍 (6B)
港澳信義會黃陳淑英紀念學校
楊卓喬 (3A)
港澳信義會黃陳淑英紀念學校
楊卓菲 (3A)
港澳信義會黃陳淑英紀念學校
傅依婷 (5A)
東華三院冼次雲小學
傅依玲 (5A)
東華三院冼次雲小學
潘家綽 (1B)
東華三院冼次雲小學
楊耀威 (6D)
東華三院王余家潔紀念小學
莊曉瑩 (5D)
東華三院王余家潔紀念小學
梁蔚藍 (4E)
東華三院王余家潔紀念小學
林汶欣 (4D)
東華三院王余家潔紀念小學
關毅盈 (4D)
東華三院王余家潔紀念小學
陳穎樺 (4D)
東華三院王余家潔紀念小學
楊卓霖 (3E)
東華三院王余家潔紀念小學
陳立婷 (3D)
東華三院王余家潔紀念小學
周浩賢 (2D)
東華三院王余家潔紀念小學
陳柏橋 (2C)
東華三院王余家潔紀念小學
陳煒琳 (1E)
東華三院王余家潔紀念小學
黃梓峰 (1C)
東華三院王余家潔紀念小學
李依穎 (4D)
福建中學附屬學校
王筠婷 (4B)
福建中學附屬學校
梁亦藍 (2D)
福建中學附屬學校
陳君諾 (1E)
福建中學附屬學校
溫晴雅 (1A)
福建中學附屬學校
沈泓志 (1A)
福建中學附屬學校
鄺穎嘉 (4B)
聖公會主愛小學
鄭志強 (4D)
聖公會聖約翰小學
張燕妮 (3A)
聖公會聖約翰小學
伍依琳 (2A)
聖公會聖約翰小學
曾駿熙 (3J)
聖公會聖雅各小學
顏翠 (6D)
聖公會蒙恩小學
張恩妍 (4C)
聖公會蒙恩小學
凌千涵 (4B)
聖公會蒙恩小學
陳宣霖 (6E)
藍田循道衛理小學
鄭穎熙 (6C)
藍田循道衛理小學
洪展亮 (6A)
藍田循道衛理小學
張澤雄 (6A)
藍田循道衛理小學
陳又溱 (6A)
藍田循道衛理小學
鄭皓天 (5A)
藍田循道衛理小學
古芷澄 (4A)
藍田循道衛理小學
鄭慧盈 (3B)
藍田循道衛理小學
陳晞朗 (3A)
藍田循道衛理小學
羅中澤 (2A)
藍田循道衛理小學
黎嘉迎 (6E)
藍田循道衛理小學
林善瑜 (6E)
藍田循道衛理小學
李安莹 (6E)
藍田循道衛理小學
莫文臻 (6E)
藍田循道衛理小學
吳 澄 (6E)
藍田循道衛理小學
盧頤寧 (4A)
靈光小學
陳雋毅 (6A)
靈光小學
黃慧杰 (6A)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
鄧和傑 (5C)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
王晞 (3A)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
林晉鋒 (2A)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
銀獎
廖曉晴 (1C)
寶血會伍季明紀念學校
陳學雋 (1D)
寶血會伍季明紀念學校
何卓賢  (1C)
世界龍岡學校黃耀南小學
陳汪焰  (6A)
世界龍岡學校黃耀南小學
鄭可兒 (1A)
保良局志豪小學
黃健禮 (3E)
保良局田家炳千禧小學
麥雅婷 (5L)
將軍澳天主教小學
符珈銘 (6B)
港澳信義會黃陳淑英紀念學校
陳淑貞 (3B)
閩僑小學
林俊樺 (3B)
閩僑小學
葉智浩 (1C)
聖公會主愛小學
湯桂鈴 (1E)
聖公會主愛小學
譚偉樂 (3B)
聖公會主愛小學
陳思樾 (5A)
聖公會主愛小學
趙汝航 (1J)
聖公會聖雅各小學
鍾雅如 (1A)
聖公會蒙恩小學
張浚諾 (6C)
聖公會蒙恩小學
張雅汶 (3A)
聖家學校

小作家獎
羅碧茹 (5A)
中華基督教會基法小學(油塘)
許兆嶸 (3E)
保良局田家炳千禧小學
王兆裕 (1D)
九龍灣聖若翰天主教小學
何綽欣 (4D)
東華三院王余家潔紀念小學
余智熙 (2C)
聖公會聖約翰小學
陳晉賢 (4J)
聖公會聖雅各小學
周文熙 (1C)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
許曉童 (5C)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
陳宇涵 (6B)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學


中學

白金獎
馬麗茵 (2C)
嘉諾撒書院
周紫梵 (3A)
嘉諾撒書院
林綽筠 (3D)
嘉諾撒書院
曾煒明 (3D)
中華基督教會銘基書院
黃錦茵 (6 Green)
佛教志蓮中學
周迅謙 (2A)
沙田循道衛理中學
黃兆樑 (1G2)
炮台山循道衛理中學
劉俊霆 (5G2)
炮台山循道衛理中學
夏羨茵 (1y)
聖士提反女子中學
鍾智軒 (2B)
聖言中學
黃子朗(5E) (S501)
香港中國婦女會中學
李家渭(5D) (S504)
香港中國婦女會中學
林敏媛 (1C(第1組))
香港真光書院
金獎
辛穎欣 (3A)
崇真書院
張麗敏 (4D)
崇真書院
張蒨怡 (5B)
嘉諾撒書院
莫詠芬 (5B)
嘉諾撒書院
陳靜怡 (5D)
嘉諾撒書院
陳臻翹 (5D)
嘉諾撒書院
陳穎禧 (5D)
嘉諾撒書院
鍾晉賢 (2A)
可立中學 (嗇色園主辦)
張雋賢 (3A)
可立中學 (嗇色園主辦)
郭子鋒 (5E)
可立中學 (嗇色園主辦)
林琰汝 (2A)
廖寶珊紀念書院
鄧雪怡 (1E)
將軍澳官立中學
姚映嵐 (1E)
將軍澳官立中學
陳堉祺 (1C)
佛教孔仙洲紀念中學
許佐明 (1A)
佛教志蓮中學
余伯韜 (1A)
佛教志蓮中學
劉晉熙 (2A)
樂善堂梁球鋸書院
周曉彤 (1C)
沙田蘇浙公學
譚心語 (2A)
沙田蘇浙公學
莊寶怡 (2C)
沙田蘇浙公學
吳心明 (3A)
沙田蘇浙公學
張佩茜 (3B)
沙田蘇浙公學
蔡弘熹 (3B)
沙田蘇浙公學
林詩淇 (3B)
沙田蘇浙公學
葉希琳 (3B)
沙田蘇浙公學
關皓陽 (1B)
瑪利諾神父教會學校
柯偉程  (2A)
瑪利諾神父教會學校
黃映嵐  (2A)
瑪利諾神父教會學校
黃駿昀 (1G1)
炮台山循道衛理中學
歐陽俊喬 (1G2)
炮台山循道衛理中學
李卓彥 (4G1)
炮台山循道衛理中學
陳智穎 (5G2)
炮台山循道衛理中學
蔡梓偉 (5G2)
炮台山循道衛理中學
潘迦明 (6G2)
炮台山循道衛理中學
黃曉滇 (2A)
粉嶺禮賢會中學
利文峰 (4D)
皇仁舊生會中學
施皓榮 (6C)
皇仁舊生會中學
劉宗銳 (一禮)
閩僑中學
李甄婷 (三禮)
閩僑中學
萬倩兒 (四禮)
閩僑中學
梁靜桐 (1P)
聖保祿學校
吳芷翹 (1P)
聖保祿學校
黃茗意 (3S)
聖保祿學校
葉凱淇 (5U)
聖保祿學校
曾梓詠 (5U)
聖保祿學校
吳奇翰 (1B)
聖保羅書院
陳頌恒 (6(2))
聖保羅書院
鄧子茵 (2b)
聖士提反女子中學
譚健亨 (3RB)
聖伯多祿中學
吳佩瑩 (F2D)
聖伯多祿中學
霍慧婷 (F5D)
聖伯多祿中學
梁國坡 (F5E)
聖伯多祿中學
鄭乾浩 (2B)
聖言中學
關俊俠 (3E)
聖言中學
馮建業 (4E)
聖言中學
羅竣之 (4E)
聖言中學
江貝貝 (3C)
聖芳濟各書院
許詠美 (4B)
迦密主恩中學
李家晴 (1A)
香港中國婦女會中學
蔡靖然 (1A)
香港中國婦女會中學
李皓民 (3B)
香港中國婦女會中學
袁安安 (3B)
香港中國婦女會中學
馮希諾 (2A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
吳雪藍 (3C-3E-CHIN-KCW)
香港管理專業協會李國寶中學
銀獎
張國雄 (1A)
中華基督教會譚李麗芬紀念中學
盧漪林 (2A)
中華基督教會譚李麗芬紀念中學
張麗儀 (3A)
中華基督教會譚李麗芬紀念中學
陳琪慧 (2D)
中華基督教會銘基書院
王宇星 (1A)
廖寶珊紀念書院
陳曉維 (2B)
廖寶珊紀念書院
鄧媚月 (1B)
仁濟醫院靚次伯紀念中學
關靜怡 (3B)
仁濟醫院靚次伯紀念中學
陳濤益 (2ABC Group 4)
天主教郭得勝中學
周樂嵐 (3ABC Group 4)
天主教郭得勝中學
陳卓穎 (3D)
天主教郭得勝中學
黃建歷 (2B_CHS)
佛教孔仙洲紀念中學
張子隆 (3C2)
佛教志蓮中學
蘇世祥 (1D)
佛教大雄中學
何泳翰 (3D)
佛教大雄中學
林志成 (2B)
佛教何南金中學
潘碧怡 (2A)
佛教葉紀南紀念中學
聶梓峯 (1B)
匯知中學
江希朗 (1B)
基督教香港信義會信義中學
蔡豐裕 (2B)
基督教香港信義會心誠中學
廖柏淳 (3C)
基督教香港信義會心誠中學
何一非 (3AB)
樂善堂梁球鋸書院
吳梓烊 (3AB)
樂善堂梁球鋸書院
曾慶倫 (7S)
拔萃男書院
濮昕愷 (8N)
拔萃男書院
李仕鸞 (1A)
救恩書院
何灝峰 (2A)
救恩書院
羅嘉瑩 (2B)
潔心林炳炎中學
黃嘉慧 (2B)
潔心林炳炎中學
徐駿賢 (2A)
漢華中學
趙汝恒 (2C)
漢華中學
陳昕希 (1D)
沙田循道衛理中學
施樂怡 (1Y)
沙田循道衛理中學
宋景豪 (1C)
粉嶺禮賢會中學
梁潤濠 (2D)
皇仁舊生會中學
王譽燊 (1D)
石籬天主教中學
鄧茵庭 (1C)
順德聯誼總會胡兆熾中學
李智松 (2C)
順德聯誼總會胡兆熾中學
周曉欣 (1A)
聖公會曾肇添中學
吳梓傑 (1D)
聖公會曾肇添中學
柯卓霖 (2D)
聖公會梁季彜中學
陸嘉妍 (1C)
迦密主恩中學
王伊琳 (1C)
迦密主恩中學
馮鈞澤 (3B)
迦密主恩中學
張瑋延 (2C)
迦密愛禮信中學
黃樂怡 (2C)
迦密愛禮信中學
楊汶佩 (2C)
迦密愛禮信中學
鄺珈琪 (1R)
葵涌循道中學
陳樂桐 (2C5)
英華女學校
王慧琪 (1B)
香港中國婦女會馮堯敬紀念中學
陳旭瑜 (1D)
香港中國婦女會馮堯敬紀念中學
程燦琳 (1A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
潘汐嶼 (2A)
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學
蔡梓軒 (1A)
香港仔工業學校
鄭駿浩 (1A)
香港仔浸信會呂明才書院
葉子駿 (3B)
香港仔浸信會呂明才書院
容宛翎 (3AB(第1組))
香港真光書院
容宛淘 (3AB(第1組))
香港真光書院
歐陽震遠 (8)
香海正覺蓮社佛教正覺中學
陳彥鈞 (1C)
賽馬會體藝中學
羅卓鎔 (2C)
賽馬會體藝中學
李汶恩 (2C)
賽馬會體藝中學
李家文 (3B)
荃灣聖芳濟中學

小作家獎
梁泳儀 (2C)
中華基督教會銘基書院
黃世傑 (1D)
將軍澳官立中學
阮希琳 (3H-3T-CHIN-MHY)
香港管理專業協會李國寶中學
MATH i-Learner

Platinum 白金獎
何卓賢  (1C  )
世界龍岡學校黃耀南小學
陳淑言  (1B  )
世界龍岡學校黃耀南小學
梁曉倩 (2A)
聖公會主愛小學
Gold 金獎
廖曉晴 (1C)
寶血會伍季明紀念學校
陳靜雯  (3B  )
世界龍岡學校黃耀南小學
王瀚齡  (2B  )
世界龍岡學校黃耀南小學
梁采殷  (1C  )
世界龍岡學校黃耀南小學
韓進  (1C  )
世界龍岡學校黃耀南小學
王朗璁  (1B  )
世界龍岡學校黃耀南小學
莫慧晴  (1B  )
世界龍岡學校黃耀南小學
鄭芷瑤  (1A  )
世界龍岡學校黃耀南小學
黃丹渝 (4E)
聖公會主愛小學
鄺穎嘉 (4B)
聖公會主愛小學
陳思穎 (2A)
聖公會主愛小學
張嘉豪 (1E)
聖公會主愛小學
鍾倩盈 (6E)
聖公會青衣邨何澤芸小學
藍希文 (4D)
將軍澳天主教小學
Silver 銀獎


Vocabulary i-Learner

Platinum 白金獎
LAM CHI YING (2A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
CHOW TSZ YAU (3A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
CHOI HOI CHUN (1E)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
CHONG KAI YEUNG (2F)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
Gold 金獎
CHOW CHING HO (2A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LAI HEI KWAN (2B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
FUNG KA HO (3A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LAM PUI SHAN (6A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
WONG TSZ KIN (5A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
NG KWUN YIN (2A)
T.W.G.Hs. Wong See Sum Primary School
Silver 銀獎
WONG KAM HUNG (3A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
SIU TSZ YING (4A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LAI HIU LING (4B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LAM TSZ KI (2A)
HKMLC Ming Tao Primary School


E-Reader

Platinum 白金獎
LAM HUNG YUK (4A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG JUSTIN CYRUS (1B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
Gold 金獎
HUI HOI KIU (5D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEE TIN YEE (5B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEE YIN FUNG EDWARD (4B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
YAN TIN MAN (3C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LI DIK HIN (3C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HOI CHING (2D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
Silver 銀獎


Cross Curricular i-Learner

Platinum 白金獎
WONG BAO YI (4E)
St. Stephen's Girls' College
CHAN HOI YING (4E)
St. Stephen's Girls' College
MUI SZE WAI (2a)
St. Stephen's Girls' College
CHAN WING FUNG (1a)
St. Stephen's Girls' College
Gold 金獎
HO SZE CHAI (3C3)
PHC Wing Kwong College
TAM NGA IN (3ABC4)
PHC Wing Kwong College
CHAN CHUN HO (3ABC4)
PHC Wing Kwong College
LUI LOK HIN (3A)
S.K.H. Bishop Baker Secondary School
FUNG YU YAN (4E)
St. Stephen's Girls' College
CHAN WAI YAN VANESSA (4E)
St. Stephen's Girls' College
MAK YEE CHING (4D)
St. Stephen's Girls' College
CHAN NGA WING (4a)
St. Stephen's Girls' College
TSUI JACQUELINE HOI KWAN (3D)
St. Stephen's Girls' College
YEUNG LEONG CHING (3C)
St. Stephen's Girls' College
LO WAI YEE (2b)
St. Stephen's Girls' College
TANG YANNA (2a)
St. Stephen's Girls' College
TO LOK PUI (1x)
St. Stephen's Girls' College
WONG LOK YI TRACY (1c)
St. Stephen's Girls' College
PUI ELAINE (1a)
St. Stephen's Girls' College
Silver 銀獎
FU CHOI YIN (3B)
S.K.H. Bishop Baker Secondary School
LAU WING CHI (2D)
S.K.H. Bishop Baker Secondary School
Leung Sik Hong (1D)
S.K.H. Bishop Baker Secondary School
Lam Ka Yu (1D)
S.K.H. Bishop Baker Secondary School
Kwok Yee Man (1B)
S.K.H. Bishop Baker Secondary School


DSE

Platinum 白金獎
LAM SIU YIN, CATHERINE (4B)
Leung Shek Chee College
LAM WING YAN (S5G3)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHAU SHUK YIN DOROTHY (S5G3)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
SHIU KIN PAN (S5G1)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
TANG PUI YEE (5B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
HUI ACE VINCENT BINONDO (4B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
Gold 金獎
FAN KA HUNG (4G2)
Carmel Bunnan Tong Memorial Secondary School
LI YIN SHAN, SUKI (5ABC)
Leung Shek Chee College
CHUNG YUEN TING, CATHY (4CD)
Leung Shek Chee College
MAO KWAN YI, GRACE (4A)
Leung Shek Chee College
LIN SHIAW SHIUAN (S5G3)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
YIP TSZ YAN (S5G2)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
TANG KWUN HO (S5G2)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LIU CHEUK TUNG (S5G2)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
KONG WING YEE (S5G1)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
MA KWOK KEUNG (5B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
KWONG YIU FAI (5B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
NG SAU CHI (5A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LEUNG TSUN YAM (5A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LAI SHI PUI (4G3)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LEUNG YAN (4G2)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
AU WING YIU (4G2)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
NG LEONG FUNG (4G1)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
LAM TSZ CHING (4B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHAN TSZ KWAN (4B)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
WONG SZE WING (4A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
CHAN WING WA (4A)
Lung Kong WFSL Lau Wong Fat Secondary School
TANG HIU TUNG (5C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
KWAN PAK KI FELIX (5C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LEE CHEUK HIN JEFFREY (4A)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
LAI KA PO (4A)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College
Silver 銀獎
LEUNG YUK SIM (5D)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
LAM CHAK MING (5D)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
SIU HO KAN (4E)
PHC Wing Kwong College
CHOW TSZ FUNG (5C)
S.K.H. Kei Hau Secondary School
TAM KIN PAK (5C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHAN CHEUK YIN (5C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHAN HIU LAAM (4A)
Shun Tak Fraternal Association Tam Pak Yu College